Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 02:57
PRZECZYTAJ!
Reklama

W Bieruniu zaprezentowano paliwo nowej generacji z PGG

W Bieruniu zaprezentowano paliwo nowej generacji z PGG

 

Najnowszy gatunek nowoczesnego ekogroszku – bezdymne i niskoemisyjne kwalifikowane paliwo węglowe o nazwie Karolinka wyprodukowano w Polskiej Grupie Górniczej. Konferencję nieprzypadkowo zorganizowano w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Kopalnia Piast-Ziemowit to duma PGG.

 

Karolinka zawiera specjalny dodatek antysmogowy – odgazowany uprzednio tzw. „blue coal”, czyli „błękitny węgiel”. W porównaniu z tradycyjnymi ekogroszkami  nowe paliwo gwarantuje  co najmniej 30-procentową redukcję zanieczyszczeń.

 

Karolinka będzie praktycznie bezdymna

 

- Przy spalaniu w kotłach piątej klasy lub ecodesign dym z komina jest już praktycznie niedostrzegalny. To paliwo powoduje, że w zasadzie nie widzimy dzisiaj żadnej emisji z kotłów – podkreślił Adam Gorszanów, wiceprezes ds. sprzedaży PGG S.A. Zwrócił też uwagę na podwyższoną kaloryczność nowego paliwa (minimum 27 MJ/kg), które przy mniejszym zużyciu daje więcej energii cieplnej.

Karolinka przeznaczona jest zwłaszcza dla najnowocześniejszych automatycznych kotłów węglowych, lecz z powodzeniem można spalać ją niezależnie od klasy urządzenia – również w kotłach starej generacji.

Pierwsze pilotażowe partie Karolinki trafiły na rynek już pod koniec 2021 r., a w pierwszych dniach stycznia tego roku sprzedaż ruszyła w e-sklepie PGG. Uruchomienie produkcji na większą skalę wymagać będzie jednak zainwestowania kilkudziesięciu milionów złotych w budowę specjalnych reaktorów do odgazowania węgla.

 

Milion ton kwalifikowanych paliw

 

Adam Gorszanów oszacował, że spółka rocznie zaopatruje krajowy rynek komunalno-bytowy w ok. 3,5 mln t węgla, z czego ok. 700 tys. t stanowiły w 2021 r. ekogroszki. Firma zamierza stale podnosić jakość swych paliw i zmniejszać ich emisyjność.

- W tym roku mamy plany zwiększenia produkcji i sprzedaży paliw kwalifikowanych do około miliona ton. To jedna trzecia całości paliw sortowanych, produkowanych przez PGG S.A. dla rynku komunalno-bytowego – zapowiedział Gorszanów, dodając, że wśród paliw kwalifikowanych rósł będzie udział węgli o obniżonej emisyjności.

 

Samorządy górnicze rozumieją węgiel

 

Konferencję w Bieruńskim Ośrodku Kultury Jutrzenka zorganizowano przy współudziale Powiatu Bieruńsko-Lędziński. Śląskie samorządy będą współdziałać z największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej przy realizacji projektu „Karolinka – Ekogroszek 2.0”, a szczególnie we wprowadzaniu nowego paliwa na rynki lokalne. Współpracę nawiązało już dotąd sześć gmin. PGG  zamierza sfinansować w nich dokładne badania emisji zanieczyszczeń z węglowych instalacji grzewczych w instytucjach samorządowych.

- Tutaj wszystko to się zaczęło, społeczeństwo – mieszkańcy bytujący na węglu – jako pierwsi zrozumieli, że chcą żyć w czystym środowisku i muszą o nie dbać. Wtedy to pojawiły się jedne z pierwszych paliw selekcjonowanych z kopalni Piast, które pakowano w worki w likwidowanej kopalni Czeczot. Tutaj też pojawił się znany ekogroszek o nazwie Retopal, który po zwiększeniu wartości opałowej stał się Karlikiem. A dzisiaj proponujemy Karolinkę, nie bez kozery wybrano imię żeńskie, które może się bardzo podobać, bo kobieta to przecież delikatność! To właśnie to – delikatny „błękitny węgiel”! – mówił starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama