Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa, kradzieże w włamaniem – to tylko część przestępstw za jakie poszukiwani byli przestępcy objęci krajową akcją poszukiwawczą.
W dniach 13 i 14 lutego Komenda Główna Policji zarządziła ogólnopolską akcję, której celem było zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury.
Do jednostek policji każdego dnia wpływają nakazy doprowadzenia i listy gończe, na podstawie których policjanci prowadzą poszukiwania. Działania stróży prawa skupione są na ustaleniu miejsca pobytu i zatrzymaniu poszukiwanych. Funkcjonariusze muszą działać bardzo wnikliwie, a zarazem szybko reagować na wszelkie informacje. Często liczą się dosłownie minuty. Na co dzień tropieniem i ustalaniem miejsc pobytu osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości, zajmują się wyspecjalizowani policjanci do spraw poszukiwań.
W dniach 13 i 14 lutego 2025 roku bieruńscy policjanci prowadzili wzmożone ogólnopolskie działania ukierunkowane na zatrzymanie osób poszukiwanych. Akcja okazała się owocna. Zebrane przez mundurowych informacje doprowadziły do ustalenia dokładnego miejsca pobytu osób celowo ukrywających się przed policją i wymiarem sprawiedliwości, które chciały uniknąć kary za popełnione przestępstwa. Czterech poszukiwanych wpadło w ręce bieruńskich policjantów, którzy nie pierwszy raz udowodnili, że nie ma takiej „kryjówki”, która zagwarantuje przestępcom uniknięcie kary. Dwie zatrzymane osoby poszukiwane nakazem doprowadzenia oraz listem gończym trafiły już do aresztu, gdzie spędzą najbliższe miesiące.
Dane te wskazują, że działania poszukiwawcze stanowią istotny element codziennej służby kryminalnej. Niejednokrotnie wymagają włączenia znacznych sił i środków w zlokalizowanie niebezpiecznych przestępców. Ścisła współpraca komórek i jednostek organizacyjnych Policji, wykorzystanie najnowszych technologii oraz zaawansowanych metod pracy operacyjnej pozwala na skuteczne lokalizowanie ukrywających się przestępców.
Ta akcja to początek cyklicznych działań służb, których celem nadrzędnym jest dbałość o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Żaden przestępca nie może czuć się w Polsce nieuchwytny. Cudzoziemcy przybywający do RP i chcący prowadzić tu działalność przestępczą, a w szczególności w formie zorganizowanych grup przestępczych, będą pod czujnym okiem polskich służb.