Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:23
PRZECZYTAJ!
Reklama

Filmowe święto w Bieruniu

Dwa dni projekcji filmowych, spotkania z autorami filmów i jurorami, liczne wydarzenia towarzyszące oraz Gala Festiwalowa z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród - za nami jubileuszowa edycja Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali "Bieruń 2024".
Filmowe święto w Bieruniu
Jury i laureaci XV Ogólnopolskiego i V Międzynarodowego Festiwalu Filmów Amatorskich
im. Leona Wojtali

W jubileuszowej edycji bieruńskiego festiwalu o nagrody rywalizowało 20 filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego. Oceniało je jury pod przewodnictwem Krzysztofa Majchrzaka -  jednego z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiego kina i teatru.  

Festiwal filmów amatorskich po raz pierwszy odbył się w Bieruniu w 1993 roku.  Zorganizowany został z inicjatywy członków działającego przy kopalni „Piast” Zespołu Realizatorów Video.  Patronem imprezy został legendarny twórca i promotor kina amatorskiego na Śląsku Leon Wojtala, który zgłosił swoje filmy do pierwszej edycji, jednak nie doczekał już ich projekcji podczas festiwalu.

Festiwal od początku istnienia jest związany z Kopalnią Węgla Kamiennego „Piast”. Przez pierwsze lata impreza odbywała się w przyzakładowym klubie „Karlik”, zanim przeniosła się do obiektów Bieruńskiego Ośrodka Kultury - Kinoteatru „Jutrzenka”, a potem Domu Kultury „GAMA”.  Tradycją festiwalu stały się występy Orkiestry Dętej KWK „Piast” oraz wycieczki uczestników festiwalu do kopalni. Dla wielu z nich jest to jedyna okazja w życiu, by zjechać „na dół” i z bliska zobaczyć jak wygląda praca górników.
W 2022 roku udało się reaktywować festiwal po pięcioletniej przerwie. Organizatorami są Miasto Bieruń i Bieruński Ośrodek Kultury, a producentem - Stowarzyszenie Solidarność Pamięci Strajkujących Górników KWK „Piast” 14-28 grudnia '81. Wydarzeniu partnerują Samorząd Województwa Śląskiego, Powiat Bieruńsko-Lędziński, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Nadwiślańska Agencja turystyczna, Polska Grupa Górnicza, Związki Zawodowe KWK Piast-Ziemowit, Master Odpady i Energia Sp. z o.o., OSM Bieruń i wielu innych. 

Festiwal rozpoczął się w czwartek, 26 września. Sygnał do rozpoczęcia dał filmowym klapsem burmistrz Bierunia Sebastian Macioł. Projekcje konkursowe odbywały się 26 27 września w Domu Kultury GAMA w Bieruniu.  

W sobotę, 28 września także w Domu Kultury GAMA, odbyła się Gala Festiwalowa, podczas której wręczono honorowe wyróżnienia osobom zaangażowanym w organizację festiwalu od początku jego istnienia: 

  • Wojciechowi Wikarkowi 
  • Aleksandrowi Wierzbie
  • Władysławowi Bąkowi
  • Wiesławowi Bąkowi

O oprawę artystyczną zadbali tancerze ze Szkoły Tańca WIR, a także sam przewodniczący jury Krzysztof Majchrzak, który jest nie tylko znakomitym aktorem, ale i pianistą. Najważniejszym wydarzeniem wieczoru było jednak ogłoszenie wyników konkursu filmowego i wręczenie nagród. 

Na tegoroczną, jubileuszową edycję, twórcy z Polski, Czech i Ukrainy zgłosili 95 filmów, z których 20 zostało wybrane do konkursu głównego.

Oceniło je jury, któremu przewodniczył znany aktor filmowy i teatralny Krzysztof Majchrzak. 

W jury zasiadali także:

  • Jerzy Łuczak - dziennikarz telewizyjny, współtwórca programu regionalnego Telewizji Katowice
  • Laszlo Polgar - montażysta filmowy, przez wiele lat związany z Telewizją Katowice
  • Bogdan Wasztyl - reporter i publicysta, autor książek, producent, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych
  • Tomasz Drozdowicz - reżyser, scenarzysta i producent. Autor filmów dokumentalnych.
  • Wyróżnienie Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej w Tychach dla filmu "VANISHED" otrzymali Michał Stenzel, Sophie Chamoux i Miguel de Brito
  • Nagrodę Stowarzyszenia "Solidarność Pamięci Strajkujących Górników KWK Piast 14-28 grudnia 1981" dla filmu "STREETWORKER" otrzymał Damian Piasecki
  • Nagrodę Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego dla filmu "WYROK" otrzymał Filip Błaszczyk
  • Nagrodę Burmistrza Miasta Bierunia dla filmu "GORLICE 1915" otrzymał Stanisław Kokoczka
  • Nagrodę Grand Prix dla filmu "NADZIEJA" otrzymał Krzysztof Jakoniuk

Źródło: UM Bieruń

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama