1. Choinki - sztuczne i żywe
Sztuczne choinki: Jeśli się zużyją, należy je oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) jako odpady wielkogabarytowe. Warto jednak korzystać z nich jak najdłużej.
Żywe choinki: Po świętach drzewka w doniczkach można posadzić w ogrodzie lub przekazać w ramach akcji adopcyjnych organizowanych przez np. lokalne władze. Cięte choinki powinny trafić do pojemników na odpady bio-zielone.
2. Opakowania po prezentach
Papier: Czysty papier do pakowania trafia do pojemnika na papier (niebieski), ale papier lakierowany lub z brokatem należy wyrzucić do zmieszanych.
Pudełka i kartony: Kartony i czyste opakowania kartonowe należy wyrzucić do pojemnika na papier. Jeśli są zabrudzone, trafiają do odpadów zmieszanych.
Folie i plastiki: Plastikowe wstążki i folia idą do pojemnika na tworzywa sztuczne (żółty).
3. Świąteczne ozdoby
Bombki i ozdoby choinkowe: Rozbite bombki powinny trafić do odpadów zmieszanych, ponieważ nie nadają się do recyklingu. Z kolei ozdoby plastikowe wrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne. Zdarza się, że tworzymy samodzielnie ozdoby np. z suszonych plastrów pomarańczy. Należy wyrzucić je do pojemnika na odpady bio-kuchenne.
Ozdoby z papieru: Papierowe dekoracje trafiają do pojemnika na papier, pod warunkiem, że nie są lakierowane ani foliowane.
Światełka choinkowe: Zepsute lampki to elektroodpady - oddajemy je do PSZOK-ów lub specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci.
4. Opakowania po żywności i jedzenie
Słoiki i butelki: Trafiają do pojemnika na szkło (zielony). Pamiętaj, aby oddzielić zakrętki i wyrzucić je do żółtego pojemnika.
Resztki jedzenia: Odpady organiczne, jak obierki czy resztki potraw, wyrzucamy do bioodpadów (brązowy). Jeśli są zmieszane z plastikiem czy folią, konieczne jest ich rozdzielenie.
Opakowania po słodyczach: Foliowe i plastikowe wyrzucamy do żółtego pojemnika, a papierowe (czyste) do niebieskiego.
5. Świece i zapałki
Woskowe świece i zapałki trafiają do zmieszanych. Szklane pojemniki po świecach można wyrzucić do szkła, o ile są puste i czyste. Pudełka po zapałkach można wyrzucić do pojemnika na papier.
Minimalizowanie odpadów to klucz. Właśnie dlatego zachęcamy, by planować zakupy, co pozwoli uniknąć marnowania jedzenia. Jeśli już jednak zdarzy się, że przygotujemy lub kupimy więcej niż zużyjemy - nadmiar jedzenia można przekazać do jadłodzielni. Wykorzystaj wszystkie składniki do ostatniej kropli - np. resztki mięsa lub warzyw możesz zamienić na zapiekanki czy zupy. Nie wyrzucaj jedzenia, które wciąż nadaje się do spożycia.
Kupując prezenty, wybieraj te bez zbędnych opakowań. Unikaj plastikowych wypełniaczy i folii - możesz je zastąpić papierem makulaturowym lub tkaninami. Postaw na prezenty niematerialne, np. bony, vouchery czy bilety, które ograniczają ilość opakowań, a przy okazji tworzą wspomnienia, nie zagracając mieszkań. Jeśli wybierasz fizyczne upominki, szukaj rzeczy wykonanych z trwałych i ekologicznych materiałów.
Świadoma segregacja odpadów w czasie świąt nie tylko pomaga chronić środowisko, ale także pozwala na bardziej zrównoważone świętowanie.