Weronika Nowakowska ma za sobą liczne sukcesy międzynarodowe, w tym medale mistrzostw Europy, świata oraz sukcesy na uniwersjadach. Jednak determinacja i talent sportowy to tylko część jej osobowości. Jest również dziennikarką, trenerką, a swoje życie osobiste i zawodowe nierozerwalnie łączy ze sportem. Obecnie możemy obserwować ją w roli komentatorki podczas trwającej olimpiady w Paryżu.
- Razem z Patrykiem Gankiem pełnimy dyżury w studiu olimpijskim na antenach TVP1 oraz TVP2, ale wiedzcie, że rywalizację wielu dyscyplin i studio znajdziecie także na TVP Sport – poinformowała na swoich mediach społecznościowych olimpijka i wicemistrzyni świata w biathlonie.
Kwestia priorytetów
Oprócz komentowania wydarzeń sportowych, Nowakowska angażuje się w szerzenie wiedzy na temat psychologii sportu, zarówno w kontekście biznesowym, jak i terapeutycznym. Jest również matką. Jak to wszystko godzi?
- Trzeba mieć priorytet w życiu, zarówno na krótką, jak i długą metę. Sama bardzo świadomie decyduję, na co kieruję swoją energię: czasami jest to rodzina, innym razem rozwój zawodowy. Ważne jest, aby zarządzać sobą w czasie - mówi Weronika Nowakowska i dodaje: - Na pytanie, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu, często pada ta sama odpowiedź, rodzina. Wtedy warto się zastanowić: 'Co robię, aby moja rodzina była szczęśliwa? Co robię, aby być szczęśliwym w tej rodzinie?' To nie tylko o deklarowanie priorytetów chodzi, ale o ich faktyczne wprowadzanie w życie.
Razem dla ducha i ciała
Rozmowa z Weroniką Nowakowską szybko przekształciła się w głębsze przemyślenia na temat roli, jaką sport powinien odgrywać w naszym życiu.
- Sport to znacznie więcej niż rywalizacja; to przede wszystkim budowanie społecznych więzi. Jest to przestrzeń, gdzie znajdujemy przyjaciół i możemy na siebie liczyć. Gdy mamy gorszy dzień, przyjaciel może wyciągnąć nas na wspólny trening. Nie tylko ćwiczymy razem, ale też dzielimy się swoimi doświadczeniami, śmiejemy się czy wyładowujemy nagromadzoną złość. Taka aktywność korzystnie wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Uprawiając sport razem, zacieśniamy więzi społeczne, co pomaga nam czuć się potrzebnymi - mówi Weronika Nowakowska.
Czym skorupka za młodu…
Dla Nowakowskiej, która od dzieciństwa jest związana ze sportem, ważne jest, aby także nasze dzieci miały szansę na rozwijanie się poprzez aktywność fizyczną.
- Sport uczy dzieci systematyczności, odpowiedzialności i współpracy, jak również radzenia sobie ze stresem. Te umiejętności są uniwersalne i przydatne w każdej przyszłej karierze, niezależnie od wykonywanego zawodu – podkreśla. – Dlatego powinniśmy myśleć o sportach dla dzieci przede wszystkim jako o nauce życiowych kompetencji, a nie tylko o osiągnięciach sportowych. W Bieruniu mamy doskonałe obiekty i różnorodne kluby sportowe, od badmintona po piłkę nożną i gimnastykę. Korzystajmy z tych możliwości. Zachęcam rodziców, by patrzyli na sport jako na szansę rozwoju swoich dzieci, a nie tylko jako na drogę do zostania kolejnym Robertem Lewandowskim. Czas spędzony na sporcie nigdy nie jest czasem straconym.
Czym są podcasty?
Całą rozmowę z Weroniką Nowakowską można odsłuchać na podcastowym kanale „Zakochaj się w Bieruniu”.
- Podcasty to internetowe audycje, których można słuchać zawsze i wszędzie. – mówi Agnieszka Kijas rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Bieruniu. - W ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ nie są aż tak angażujące jak książka czy film. Odcinki można włączyć przy okazji wykonywania innych czynności, na przykład podczas jazdy samochodem, ćwiczeń, a nawet w trakcie gotowania czy sprzątania.
Podcasty "Zakochaj się w Bieruniu" dostępne są obecnie na wielu kanałach streamingowych, w tym na najpopularniejszej platformie, jaką jest Spotify.
Napisz komentarz
Komentarze