Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 17:38
PRZECZYTAJ!
Reklama

Skuteczne dermokosmetyki przy strupach na głowie

Strupy we włosach to może być główny objaw łojotokowego zapalenia skóry. Dodatkowo mogą dokuczać również rumiano-złuszczające się zmiany, świąd, czerwone plamy, łupież i nagminne przetłuszczanie się włosów. Nadmierne wydzielanie sebum prowadzi do zatykania się mieszków włosowych, co sprzyja powstawaniu krostek i strupów. Takie zmiany mogą być swędzące, czasem nawet bolesne. Jeśli strupy we włosach, a także inne przykre dolegliwości związane z tą dermatozą dotyczą także Ciebie, to czytaj dalej, a przedstawimy Ci sposoby radzenia sobie z tymi problemami.
  • 17.03.2025 16:43
  • Autor: Farmacia Verde
Skuteczne dermokosmetyki przy strupach na głowie

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

ŁZS jest przewlekłą chorobą skórną, która ma okresy remisji i nawrotów, nie da się z niej wyleczyć, ponieważ jest to dermatoza o podłożu autoimmunologicznym, to oznacza, że organizm sam niszczy swoje komórki. Leczenie choroby stanowi wyzwanie dla medycyny. Jak na razie celem terapii ŁZS zostaje zahamowanie postępu i ułatwienie choremu normalnego funkcjonowania.

Czytaj też: Jak poradzić sobie z krostkami we włosach?

Schorzenie jest ściśle związane z nadmierną produkcją gruczołów łojowych. Pod wpływem tłustego łoju nasila się rozmnażanie bytujących na ciele ludzkim lipofilnych i drożdżopodobnych grzybów malassezia furfur. W normalnych warunkach nie czynią nam one krzywdy i tworzą mikrobiom skóry, jednak w dobrych dla siebie warunkach, w tym wypadku jest to tłusty łój, nadmiernie się rozmnażają, wywołując stan zapalny i przykre objawy.

Dodatkowo typowe zmiany skórne nasila również okres dojrzewania, a także problemy hormonalne, zaburzona odporność organizmu, stres i niewłaściwa pielęgnacja.

Jak powstaje dziwny strup na głowie?

Nadmiernie namnożone drożdżopodobne grzyby wnikają w warstwę rogową naskórka. Uwalniając substancje, tworzą stan zapalny, przez co inicjują zmiany skórne typowe dla wyprysku łojotokowego. Przy ŁZS często pojawiają się strupy i zrogowacenia, prowadzące do powstawania tzw. skorupy na głowie, czego następstwem jest nadmierne wypadanie włosów.

Nie powinno się suszyć włosów przy stosowaniu suszarki z gorącym nawiewem. Takie postępowanie powoduje przegrzewanie się skóry oraz jej podrażnienie. W wyniku czego będą się pojawiać bolesne i trudne do zagojenia krosty i strupy.

Ponadto niegojący się strup na głowie może ujawniać się z paru przyczyn, np.:

  • Zbyt rzadkie mycie włosów sprzyja rozwojowi bakterii, tymczasem zbyt częste podrażnia skalp.

  • Do pielęgnacji z reguły są wykorzystywane agresywne i nieodpowiednie kosmetyki, co pogłębia problem, bo powoduje nadmierne przesuszenie skóry oraz jeszcze silniejszy łojotok.

  • Wpływ na skalp ma także zaniedbanie zdrowego stylu życia.

Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Często jest tak, że powstanie ostatecznej postaci ŁZS i rozwój drożdżaków malassezia furfur, poprzedza parę symptomów zapowiadających nadejście. Jest to zapalenie mieszków włosowych z charakterystycznymi krostkami albo kilkoma krostami ropnymi, otoczonymi rumieniem. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie profesjonalnych dermokosmetyków z siarczkiem selenu i piroktonem olaminy, nawet w okresie remisji. Dzięki czemu praca gruczołów łojowych oraz złuszczanie naskórka są regulowane – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku

Na strupy we włosach zastosuj zestaw Seborh

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon Seborh – zawiera pantenol, siarczek selenu i ichtiol, dlatego działa antygrzybiczo, a także pomaga pozbyć się martwego naskórka. Lekka kremowa formuła ułatwia gruntowne oczyszczanie. Produkt łagodzi stany zapalne, podrażnienia, a nawet goi drobne ranki, zatem ułatwi również zagojenie się dziwnego strupa na głowie.

  • Emulsja Seborh – znajdziesz w niej olej z czarnuszki, mocznik i pirokton olaminy zatem szybko odkaża i koi stany zapalne. Co ważne, preparat normalizuje pracę gruczołów łojowych, a także wygładza oraz zmiękcza skórę głowy.

  • Płyn Seborh – ma w sobie np.: liczne kwasy, jak jabłkowy czy migdałowy, a także argininę i ekstrakt z miłorzębu, więc wspiera mikrokrążenie, silnie nawilża oraz regeneruje skalp, poradzi sobie nawet z niegojącym się strupem na głowie.

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

 

Jakiej pielęgnacji wymaga ŁZS?

Przy tym schorzeniu konieczny jest regularny kontakt z dermatologiem oraz odpowiednia terapia, dostosowana do nasilenia zmian. Zdarza się, że lekarz zleca leczenie skojarzone, a więc z wykorzystaniem leków doustnych i miejscowych jednocześnie. Choroba prawidłowo prowadzona, latami może nie dawać o sobie znać.

Kurację warto wspomagać specjalistycznymi dermokosmetykami o bogatym składzie. Dobrze, aby takie produkty miały odpowiednie lekkie formuły, co ułatwi aplikację. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór zestawu, a nie tylko samego szamponu. Płyn, odżywka czy emulsja będą pozostawione w dłuższym kontakcie ze skórą niż produkt do mycia. Połączenie leczenia z pielęgnacją dermokosmetykami, nie tylko przyśpieszy gojenie się zmian, ale też pomoże zahamować uciążliwy łojotok. Wtedy działa się holistycznie.

Podsumowanie

Niegojący się strup na głowie to może być jeden z objawów ŁZS. Konieczny okazuje się kontakt z dermatologiem, należy zwrócić także uwagę na właściwą pielęgnację. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości kosmetyków, bazujących na naturalnych składnikach aktywnych, w odpowiedniej formie. Pozwolą one kontrolować pracę gruczołów łojowych oraz złuszczanie naskórka.

Materiał partnera


PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama