Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
ŁZS jest przewlekłą chorobą skórną, która ma okresy remisji i nawrotów, nie da się z niej wyleczyć, ponieważ jest to dermatoza o podłożu autoimmunologicznym, to oznacza, że organizm sam niszczy swoje komórki. Leczenie choroby stanowi wyzwanie dla medycyny. Jak na razie celem terapii ŁZS zostaje zahamowanie postępu i ułatwienie choremu normalnego funkcjonowania.
Czytaj też: Jak poradzić sobie z krostkami we włosach?
Schorzenie jest ściśle związane z nadmierną produkcją gruczołów łojowych. Pod wpływem tłustego łoju nasila się rozmnażanie bytujących na ciele ludzkim lipofilnych i drożdżopodobnych grzybów malassezia furfur. W normalnych warunkach nie czynią nam one krzywdy i tworzą mikrobiom skóry, jednak w dobrych dla siebie warunkach, w tym wypadku jest to tłusty łój, nadmiernie się rozmnażają, wywołując stan zapalny i przykre objawy.
Dodatkowo typowe zmiany skórne nasila również okres dojrzewania, a także problemy hormonalne, zaburzona odporność organizmu, stres i niewłaściwa pielęgnacja.
Jak powstaje dziwny strup na głowie?
Nadmiernie namnożone drożdżopodobne grzyby wnikają w warstwę rogową naskórka. Uwalniając substancje, tworzą stan zapalny, przez co inicjują zmiany skórne typowe dla wyprysku łojotokowego. Przy ŁZS często pojawiają się strupy i zrogowacenia, prowadzące do powstawania tzw. skorupy na głowie, czego następstwem jest nadmierne wypadanie włosów.
Nie powinno się suszyć włosów przy stosowaniu suszarki z gorącym nawiewem. Takie postępowanie powoduje przegrzewanie się skóry oraz jej podrażnienie. W wyniku czego będą się pojawiać bolesne i trudne do zagojenia krosty i strupy.
Ponadto niegojący się strup na głowie może ujawniać się z paru przyczyn, np.:
Zbyt rzadkie mycie włosów sprzyja rozwojowi bakterii, tymczasem zbyt częste podrażnia skalp.
Do pielęgnacji z reguły są wykorzystywane agresywne i nieodpowiednie kosmetyki, co pogłębia problem, bo powoduje nadmierne przesuszenie skóry oraz jeszcze silniejszy łojotok.
Wpływ na skalp ma także zaniedbanie zdrowego stylu życia.
.jpg)
Często jest tak, że powstanie ostatecznej postaci ŁZS i rozwój drożdżaków malassezia furfur, poprzedza parę symptomów zapowiadających nadejście. Jest to zapalenie mieszków włosowych z charakterystycznymi krostkami albo kilkoma krostami ropnymi, otoczonymi rumieniem. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie profesjonalnych dermokosmetyków z siarczkiem selenu i piroktonem olaminy, nawet w okresie remisji. Dzięki czemu praca gruczołów łojowych oraz złuszczanie naskórka są regulowane – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku
Na strupy we włosach zastosuj zestaw Seborh
.png)
.png)
Szampon Seborh – zawiera pantenol, siarczek selenu i ichtiol, dlatego działa antygrzybiczo, a także pomaga pozbyć się martwego naskórka. Lekka kremowa formuła ułatwia gruntowne oczyszczanie. Produkt łagodzi stany zapalne, podrażnienia, a nawet goi drobne ranki, zatem ułatwi również zagojenie się dziwnego strupa na głowie.
Emulsja Seborh – znajdziesz w niej olej z czarnuszki, mocznik i pirokton olaminy zatem szybko odkaża i koi stany zapalne. Co ważne, preparat normalizuje pracę gruczołów łojowych, a także wygładza oraz zmiękcza skórę głowy.
Płyn Seborh – ma w sobie np.: liczne kwasy, jak jabłkowy czy migdałowy, a także argininę i ekstrakt z miłorzębu, więc wspiera mikrokrążenie, silnie nawilża oraz regeneruje skalp, poradzi sobie nawet z niegojącym się strupem na głowie.
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Jakiej pielęgnacji wymaga ŁZS?
Przy tym schorzeniu konieczny jest regularny kontakt z dermatologiem oraz odpowiednia terapia, dostosowana do nasilenia zmian. Zdarza się, że lekarz zleca leczenie skojarzone, a więc z wykorzystaniem leków doustnych i miejscowych jednocześnie. Choroba prawidłowo prowadzona, latami może nie dawać o sobie znać.
Kurację warto wspomagać specjalistycznymi dermokosmetykami o bogatym składzie. Dobrze, aby takie produkty miały odpowiednie lekkie formuły, co ułatwi aplikację. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór zestawu, a nie tylko samego szamponu. Płyn, odżywka czy emulsja będą pozostawione w dłuższym kontakcie ze skórą niż produkt do mycia. Połączenie leczenia z pielęgnacją dermokosmetykami, nie tylko przyśpieszy gojenie się zmian, ale też pomoże zahamować uciążliwy łojotok. Wtedy działa się holistycznie.
Podsumowanie
Niegojący się strup na głowie to może być jeden z objawów ŁZS. Konieczny okazuje się kontakt z dermatologiem, należy zwrócić także uwagę na właściwą pielęgnację. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości kosmetyków, bazujących na naturalnych składnikach aktywnych, w odpowiedniej formie. Pozwolą one kontrolować pracę gruczołów łojowych oraz złuszczanie naskórka.