W tegorocznej edycji do pierwszego etapu konkursu w całym kraju zgłosiło się ponad 34,7 tys. uczniów.
Najwięcej w województwie śląskim, bo ponad 5,1 tys. uczniów ze 153 szkół. Tuż za Śląskiem jest Mazowsze, gdzie do tegorocznej olimpiady zgłosiło się 4,4 tys. uczniów ze 132 szkół. Szkolny etap olimpiady polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru z najlepszym wynikiem i najlepszym czasem oddania pracy. Z tego etapu szkoła wyłania zespół trzech osób, którzy uzyskali najwyższe wyniki. Po przesłaniu wyników do komitetu konkursowego wyłaniane są najlepsze zespoły, które otrzymały 20 najwyższych wyników w skali całego województwa i to one zmierzą się w wojewódzkim etapie
Najpierw „Lekcje z ZUS” potem olimpiada
Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem projektu edukacyjnego „Lekcji z ZUS” prowadzonego w szkołach ponadpodstawowych. Podczas zajęć młodzi ludzie poznają zasady działania systemu ubezpieczeń społecznych, wypłacania świadczeń, praw i obowiązków płatników składek oraz ubezpieczonych, systemów emerytalnych, itp.
Nagrody rzeczowe i indeksy
Udział w olimpiadzie to także nagrody dla najlepszych. Zwycięzcy etapu centralnego za pierwsze miejsce otrzymują laptopy, za drugie tablety, a za trzecie czytniki e-booków. Dzięki umowom podpisanym przez ZUS ze szkołami wyższymi laureaci mogą także otrzymać indeksy lub dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele, prestiżowych uczelni w całej Polsce. Indeksy oferują między innymi: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.