Bieruńskie Werble to założona z inicjatywy Sławomira Rosowskiego grupa, która szybko stała się miejscem spotkań dla entuzjastów muzyki i rytmu w różnym wieku.
- Pomysł przyszedł mi do głowy kilkaset kilometrów od Bierunia, czyli podczas wizyty w Toruniu. Miałem przyjemność uczestniczyć tam w Orszaku Trzech Króli. Najpierw dobiegły mnie dźwięki bębnów z różnych stron, a później zobaczyłem zbliżający się orszak. Na czele szli ludzie wyposażeni w różne bębny, werble i inne instrumenty. To zrobiło na mnie ogromne wrażenie i pomyślałem, dlaczego by nie spróbować czegoś podobnego w Bieruniu - wspomina Rosowski.
Grupa działa przy Bieruńskim Ośrodku Kultury i jest prowadzona przez maestro Krzysztofa Nowakowskiego. Ten ceniony muzyk i pedagog pełni rolę nie tylko instruktora, ale także mentora.
- Muzyka to dialog, a werble to nasz język. Każdy, kto do nas dołącza, niezależnie od umiejętności, ma szansę na wyrażenie siebie przez muzykę - mówi Nowakowski.
Próby odbywają się co sobotę o godzinie 9:00 w kinoteatrze Jutrzenka, gdzie każdy może dołączyć i spróbować swoich sił na werblach. Zajęcia prowadzone są w luźnej, przyjaznej atmosferze, co sprzyja integracji i rozwijaniu pasji muzycznych.
- Nasze spotkania to nie tylko nauka i praca nad techniką, ale również czas na rozmowy i śmiech. To buduje nasz zespół i pozwala każdemu czuć się jego ważnym elementem - wyjaśnia Adam Kondla, koordynator Bieruńskich Werbli.
Bieruńskie Werble często występują w trakcie oficjalnych uroczystości miejskich, imprez kulturalnych czy sportowych, jak choćby Charytatywnego Biegu Chwalisza czy Dnia Dziecka. Nie ograniczają się jednak tylko do lokalnych występów - m.in. zagrzewali do wysiłku uczestników Biegu pod Górę, jaki organizuje Moravský Beroun - miasto partnerskie Bierunia.
Sukcesy grupy nie tylko promują Bieruń jako miasto pełne kultury i otwartości, ale też zachęcają innych do aktywnego spędzania czasu i rozwijania własnych pasji.
- Werble to nie tylko instrumenty, to narzędzia, które pomagają budować mosty między ludźmi - mówi maestro Nowakowski. - Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym perkusistą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z muzyką, znajdziesz tu przestrzeń do wyrażenia siebie przez rytm.
Źródło: bierun.pl
Całą rozmowę, która została nagrana podczas próby Bieruńskich Werbli, można odsłuchać na miejskim podcastowym kanale „Zakochaj się w Bieruniu”. Podcasty to internetowe audycje, których można słuchać zawsze i wszędzie. W ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ nie są aż tak angażujące jak książka czy film. Odcinki można włączyć przy okazji wykonywania innych czynności, na przykład podczas jazdy samochodem, ćwiczeń, a nawet w trakcie gotowania czy sprzątania. Podcasty „Zakochaj się w Bieruniu” dostępne są obecnie na wielu kanałach streamingowych, w tym na najpopularniejszej platformie, jaką jest Spotify.
Napisz komentarz
Komentarze