Aktualności

Aktualności

W Chełmie o bezpieczeństwie najmłodszych

 

Policyjni profilaktycy z bieruńskiej komendy odwiedzili uczniów klas 2 i 3 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim. Mundurowi rozmawiali z najmłodszymi o ich bezpieczeństwie. Przypominali i uczyli o tym, co dzieciom wolno, a co może być dla nich zagrożeniem. Prelekcje odbyły się w ramach kampanii społecznej pod nazwą “Mamo! Tato! Tutaj jestem!”.

 

W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcają całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.

O tym co można zrobić, aby uniknąć tego typu sytuacji, z najmłodszymi uczniami z chełmskiej Szkoły Podstawowej nr 2 rozmawiali bieruńscy policjanci zajmujący się na co dzień profilaktyką społeczną. Mundurowi w przystępny sposób przekazali dzieciom informacje na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Starali się uwrażliwić najmłodszych na zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć, w chwili oddalenia od rodzica lub opiekuna, szczególnie w dużych sklepach, centrach handlowych, na festynach i innych imprezach masowych oraz wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Policjanci omówili też z dziećmi temat dotyczący kontaktów z obcymi osobami, w innych sytuacjach niż zagubienie, a zwłaszcza w takich, gdy zamiary obcych mogą zagrażać ich bezpieczeństwu.

Przekazane przedszkolakom treści edukacyjne mają za zadanie realne zwiększenie świadomości dzieci w temacie właściwego reagowania na sytuacje, do których my dorośli, ze względu na życiowe doświadczenie, najczęściej potrafimy podejść racjonalnie, a które u najmłodszych są powodem ogromnego stresu i bezradności.

 

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search