Aktualności

Aktualności

Info top 2021

 

Grudzień to najlepszy moment do podsumowania mijającego roku. Przygotowaliśmy ranking dziesięciu wydarzeń z powiatu bieruńsko-lędzińskiego, które - naszym zdaniem - odbiły się największym, medialnym echem. Ich dobór jest subiektywny. To nasza, redakcyjna lista rankingowa, choć powstała także dzięki Czytelnikom. Im coś bardziej mieszkańców cieszy albo denerwuje, tym chętniej sięgają po telefon i dzwonią do nas.

 

1. Kto odpowie za zniszczenie rzeźb?

Wielkie, piękne, drewniane rzeźby wykonane z okazji 850 urodzin Lędzin najpierw zniknęły, a później się „odnalazły”. Finał ich poszukiwań okazał się smutny, a dla wizerunku miasta wręcz katastrofalny. Pocięte piłą spalinową fragmenty rzeźb odnaleziono w lasku za Urzędem Miasta. Sprawą zajęła się policja.

 

2. Powstanie mediateka

Rząd sypnął groszem. Do powiatu bieruńsko-lędzińskiego w ramach rządowego dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład trafi 51 mln zł. Wśród ośmiu planowanych inwestycji najbardziej spektakularny jest projekt „Mediateki”, czyli Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bieruniu.

 

3. Mistrz olimpijski z Bojszów

To był jeden z najbardziej niezwykłych wyczynów sportowych ostatnich lat. Po raz ostatni na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywano chód na 50 kilometrów. W tej morderczej konkurencji Polskę reprezentował, m.in. Dawid Tomala z Bojszów. Nasz chodziarz - powiedzmy sobie szczerze - nie należał do faworytów, ale wygrał!

 

4. Finansowa katastrofa

Po wielokrotnych, nieudanych próbach uchwalenia budżetu na 2021 rok, ratowaniem finansów Lędzin musiała się zająć Regionalna Izba Gospodarcza. To kolejny i jak dotąd najmocniejszy sygnał, że polityka finansowa nie należy do atutów burmistrz Krystyny Wróbel. Tylko dla dwóch gmin w Polsce tegoroczny budżet musiała uchwalić RIO. To Goleniów
i Lędziny.

 

5. Będzie referendum? 

Radni Lędzin nie udzielili burmistrz Krystynie Wróbel absolutorium i wotum zaufania. Co to oznacza dla miasta? Wszystko zależy od radnych i mieszkańców. Jeśli dojdą do wniosku, iż miasto potrzebuje zmian, które nie mogą czekać do wyborów w 2023 roku, Lędziny może czekać referendum w sprawie odwołania burmistrz Wróbel.

 

6. W demograficznej czołówce

Sytuacja demograficzna w całym kraju z roku na rok staje się coraz trudniejsza. Na Śląsku trendy też nie rysują się w różowych barwach, choć jest kilka optymistycznych wyjątków, a wśród nich miejscowości powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Bojszowy i Imielin znalazły się w pierwszej trójce gmin z najwyższym przyrostem liczby mieszkańców w naszym regionie.

 

7. Na trasie Tour de Pologne

Jeśli ktoś jeszcze nie widział na żywo wyścigu kolarskiego, to 15 sierpnia pojawiła się niepowtarzalna okazja nadrobienia zaległości. Trasa tegorocznego Tour de Pologne przebiega przez powiat bieruńsko-lędziński. Przejazdowi kolarzy towarzyszyły ogromne emocje, a widoki z naszego pojawiły się w telewizyjnej transmisji.

 

8. Azjatycki tygrys w strefie

Specjalna Strefa Ekonomiczna w Bieruniu staje się coraz ważniejszym miejscem na regionalnej mapie inwestycyjnej. W tym roku pojawił się tam kolejny gracz z biznesowej pierwszej ligi. To chińska grupa kapitałowa Tenlong. W Bieruniu ruszyła budowa nowoczesnego zakładu produkcyjno-magazynowego
z branży automotive. Wartość inwestycji wynosi 100 milionów złotych. Pracę może tu znaleźć nawet 600 osób.

 

9. Odporny Imielin

Epidemia koronowirusa odbiła się na każdej sferze życia społecznego, w tym na funkcjonowaniu samorządów. To był swojego rodzaju test na ich wytrzymałość i adaptacyjność do trudnych warunków. Miesięcznik „Wspólnota” przygotował specjalny ranking odporności samorządów. W kategorii gmin miejskich, w województwie śląskim wygrał Imielin.

 

10. Nie chcą żyć w smrodzie

Na pograniczu Tychów i Bierunia ma powstać zakład utylizacji odpadów pochodzenia zwierzęcego. Padłe zwierzęta mają być tam przetwarzane na prąd i ciepło. Mieszkańcy Bierunia nie chcą tej inwestycji i protestują.

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search