Aktualności

Aktualności

O bezpieczeństwie w sieci z imielińskimi uczniami

 

Policjanci z bieruńskiej komendy spotkali się z uczniami klas 7 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Imielinie. Dzielnicowi tego rejonu wraz z profilaktykiem przeprowadzili prelekcję dla młodzieży na temat zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z internetu.

 

Internet bez wątpienia jest dobrodziejstwem naszych czasów. Dzięki niemu świat stoi otworem, a wiedza, nawet ta najbardziej specjalistyczna jest na wyciągnięcie ręki. Nie wychodząc z domu możemy zajrzeć w najodleglejszy zakątek świata. Możemy zdobywać wiedzę, rozwijać swoje pasje. Niestety jest też druga strona medalu. Sieć to miejsce, gdzie złudne poczucie anonimowości użytkowników generuje różnego rodzaju przestępczość oraz inne negatywne zachowania godzące w dobro jednostki. Przez brak czujności, niewiedzę lub nieuwagę w jednej chwili można stać się w sieci ofiarą przestępstwa albo jego sprawcą. Grupą szczególnie narażoną na cyberzagrożenia są dzieci i młodzież.

Temat odpowiedzialnego i rozsądnego korzystania z internetu, wirtualnej przestępczości, a także płynących z sieci korzyści i zagrożeń, podczas spotkania z imielińskimi uczniami, omówili: mł. asp. Grzegorz Dudys zajmujący się w bieruńskiej komendzie profilaktyką społeczną i przestępczością nieletnich oraz dzielnicowi z dwóch rejonów Imielina: st. asp. Norbert Soj i asp. Mateusz Wiechaj. Mundurowi starali się uwrażliwić młodzież na potencjalne zagrożenia, z jakimi może się zetknąć podczas korzystania z licznych i cieszących się dużą popularnością portali społecznościowych. Ostrzegali przed lekkomyślnym zamieszczaniem w internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi. Policjanci omówili też sposób postępowania w przypadku stwierdzenia cyberprzemocy, stalkingu i hejtu, które w świetle prawa stanowią przestępstwa. Zwrócili przy tym uwagę na problem przemocy rówieśniczej w sieci.

Ponadto podczas spotkania zostały omówione tak ważne tematy jak demoralizacja i odpowiedzialność prawna nieletnich za czyny karalne. Policjanci przybliżyli młodzieży przepisy dotyczące osób nieletnich, które popadają w konflikt z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Wyjaśnili, co oznacza pojęcie „demoralizacja”, jakie zachowania są prawnie zabronione oraz jakie mogą być ich skutki.

 

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search