Aktualności

Aktualności

ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI I KASZTANÓW

 

19 października odbył się finał zbiórki żołędzi i kasztanów. Dzieci klas I-V Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim pod opieką dyrektor Reginy Pioskowik, v-ce dyrektor Ewy Sońty, wychowawcy Grzegorza Zyzaka oraz  Lidii Jagody uczestniczyły w wycieczce pieszej do lasu. Przy domku myśliwskim „Błędówka” Koła Łowieckiego „Łabędź” w Bieruniu odbyła się lekcja przyrody w terenie oraz spotkanie z sokolnikiem panem Markiem Woźniakiem.

Dyrektor Pioskowik podkreśliła, że jesienią w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko to co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni a na jesiennym niebie możemy zaobserwować stada ptaków odlatujących do ciepłych krajów.

Z kolei  Marek Woźniak opowiadał m.in. że „sokolnictwo”  oznaczające łowy z ułożonymi do tego celu ptakami drapieżnymi, ma około trzech tysięcy lat historii i jest jednym z najstarszych sposobów polowania. Powstało z praktycznej potrzeby zdobywania pożywienia, jednak stopniowo zyskało charakter sztuki i szlachetnej rozrywki, stając się elementem kultury łowieckiej wielu narodów. W czasach współczesnych, sokolnictwo jest jednym z coraz rzadszych przykładów tradycyjnej więzi i współpracy człowieka ze zwierzęciem.

Po lekcji dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek po którym mogły spalić kalorię gdyż przygotowano dla nich krótki spacer po lesie.

Ostatnim punktem programu było ognisko z pieczeniem kiełbasek na którym prezes Koła Łowieckiego „Łabędź” Franciszek Mateja wręczył medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe dla osób które przyniosły najwięcej żołędzi i kasztanów. I miejsce zajął Kamil Pacwa który zebrał 411 kg, II miejsce Wojciech Zyzak 184 kg, III miejsce Emilia Gdak 122 kg, IV miejsce Amelia Makselon 70 kg, V miejsce Nikola Makselon 70 kg, VI miejsce Natalia Pacwa 65 kg, VII miejsce Olaf Żołądek 64 kg, VIII miejsce Maja Urbańczyk 56 kg.

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search