Aktualności

Aktualności

Z inwestycjami nie jest źle

 

Jest wiele rankingów opisujących kondycję samorządów, ale ten jest najważniejszy. Poziom obecnych inwestycji zapowiada, ile zarobimy w przyszłości. To jest fundament rozwoju. Bez inwestycji nie będzie pieniędzy na realizację społecznych celów, na które najbardziej czekają mieszkańcy.

 

Ranking inwestycji to prawdziwy test na odpowiedzialność władz. Jak na dłoni pokazuje on, na czym skupił się samorząd w tej kadencji. Na rozsądnym planowaniu, czy beztroskim przejadaniu pieniędzy. Jest wiele rankingów robionych przez różne gazety, portale internetowe, fundacje. W tym zestawieniu za najbardziej wiarygodne i opiniotwórcze uchodzą raporty „Wspólnoty”, bo jest to pismo samorządu terytorialnego. Autorzy zestawienia jak zawsze wzięli pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech latach. W obecnym rankingu wzięto pod lupę okres 2018-2020. W ten sposób uniknięto chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.

 

Jak w swojej kategorii wypadł powiat bieruńsko-lędziński?

 

W skali kraju zajmujemy 86 miejsce na 314 sklasyfikowanych podmiotów administracyjnych. Może to nie jest rewelacyjny wynik, ale trzeba wziąć pod uwagę, że generalnie wszystkie powiaty z województwa śląskiego nie imponują w rankingu inwestycyjnym. Regionalną reprezentację otwiera bielski, który zajmuje dopiero 81 miejsce w zestawieniu. W pierwszej setce znalazły się jeszcze powiaty: częstochowski na 84 miejscu oraz dwa oczka niżej bieruńsko-lędziński. Ta stabilna, wysoka forma trwa już od kilku lat.  W poprzednich rankingach za lata 2016-2018 i 2017-2019, powiat bieruńsko-lędziński zajmował 85 miejsce w ogólnopolskim zestawieniu i był w czołówce, jeśli chodzi o śląską rywalizację.

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search