Aktualności

Aktualności

Mieszkaniec Bojszów znalazł granat

 

Niebezpieczne znalezisko najczęściej jest odnajdywane podczas prac ziemnych lub drogowych, trafiają też na nie grzybiarze lub spacerowicze, a czasami dzieci. Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

 

Policjanci z Bierunia niejednokrotnie już zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione w naszym powiecie. Na niebezpieczne przedmioty najczęściej można natknąć się podczas prac ziemnych lub drogowych, ale też spacerując po lesie z rodziną czy podczas zbioru grzybów. Ostatnie zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku miało miejsce w ten poniedziałek. Tuż po 7.00 na terenie Bojszów, przechadzający się nieopodal lasu mieszkaniec natrafił na granat. Mężczyzna zachował się prawidłowo i zadzwonił na numer alarmowy. Czy ty też wiesz jak zachować się w tego typu sytuacji?

 

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

 

Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

 

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

 

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

 

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search