Aktualności

Aktualności

Bieruń pamięta!

 

Mural na ul. Granitowej upamiętniający strajk w kopalni "Piast" w jego 40. rocznicę jest już gotowy. Jest co  podziwiać.

 

Autorami projektu muralu, który powstał na bocznej ścianie czteropiętrowego bloku mieszkalnego w pobliżu kopalni, są Marta Piróg i Marek Grela, tworzący pracownię Czary-Mury. Na muralu znajdują się utrzymane w czarno-białej tonacji postacie strajkujących górników, a także odniesienia do charakterystycznej architektury wież szybowych kopalni Piast, brył węgla i górniczych hełmów. Charakter wydarzeń sprzed 40 lat podkreśla przecinający malowidło nieregularny, biało-czerwony pas. "Mural z ceramicznym węglem upamiętniający 40. rocznicę strajku Solidarności na kopalni Piast, już niedługo zagości na jednej z bieruńskich ścian. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że możemy w taki sposób uczestniczyć w kultywowaniu pamięci o naszej śląskiej historii. Tak ważnej historii" - czytamy w poście zamieszczonym na facebookowym profilu duetu Czary-Mury jeszcze przed zakończeniem prac.

Mural znajduje się na ścianie budynku widocznej z drogi (od ronda na DK44 w stronę kopalni). Przedstawia trzech górników dzielących się opłatkiem. Malowidło przedziela biało-czerwona flaga. W dolnym prawym rogu widnieją kaski górnicze, które nawiązują do tablicy upamiętniającej strajkującą załogę. Na muralu znajduje się też sama kopalnia Piast, a całość w oryginalny sposób dopełnia węgiel wykonany przez Martę Piróg z ceramiki.

Mural powstał z inicjatywy Miasta Bierunia, a honorowy patronat nad nim objął Krystian Grzesica - Burmistrz Miasta Bierunia, który jest członkiem komitetu organizacyjnego obchodów 40. rocznicy strajku w kopalni PIAST.  Zleceniodawcą muralu jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a sponsorem, w dużej mierze, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który przyznał grant Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności.

 

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search