Aktualności

Aktualności

Dom samowystarczalny energetycznie. Przedstawiamy

 

Idzie nowe. Czy tego chcemy, czy nie, energetyka na świecie zmierza w stronę odnawialnych źródeł energii. W Polsce i na Śląsku prym wiodą domowe instalacje fotowoltaiczne, które dostarczamy jako Silesia Solar.

 

Na Śląsku temat wciąż budzi wiele kontrowersji, bo wiąże się z odejściem od paliw kopalnych. Z wydobycia czarnego złota nasze rodziny utrzymywały się od pokoleń. Czy nadchodząca transformacja będzie bolesna dla naszego regionu? To zależy od bardzo wielu czynników - naszego rynku pracy, możliwości gospodarczych, polityków... Z pewnością jednak przyniesie też wiele korzyści.

Odnawialnych źródeł energii jest wiele. Jednak spośród potencjalnie dla nas dostępnych tylko jedno jest ekonomicznie uzasadnione - fotowoltaika. Instalacja umożliwia nam pozyskanie około 1000 kWh energii z 4 m2 paneli fotowoltaicznych, a koszt takiej to od 3 do 4 tysięcy złotych. Co nam to daje?

Za kwotę inwestycji około 35 tys. zł możemy wyprodukować 10 tys. kWh prądu, który zużyjemy na nasze potrzeby. Przykładowo: 3 tys. kWh na potrzeby bytowe, 4 tys. kWh do ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła i 3 tys. kWh do ładowania samochodu elektrycznego, którym przejedziemy 15 km.

 

Energia solarna? To się opłaca!

 

Inwestycja w pompę ciepła to przynajmniej 55 tys. zł, na samochód elektryczny i fotowoltaikę produkującą prąd do jego zasilania wydamy kolejne 140 tys. zł. Jednak z drugiej strony bilansu mamy dotacje, np. z programu Czyste powietrze w kwocie do 37 tys. zł, planowaną dotację z programu Mój Prąd 2021 (w 2020 kwota dofinansowania wynosiła 5000 zł) czy programu wsparcia elektromobilności, gdzie dopłaty do elektrowozów mają wynosić 18,5 tys. zł.

Wystarczy dobrze policzyć i nagle okaże się, że inwestycja wcale nie jest taka straszna, a potencjalne korzyści są bezsprzeczne i niepodważalne. Każdy z nas prowadzi swój budżet domowy, więc to zadanie zostawiam już Wam.

 

A czy moja opowieść to tylko hipotetyczne założenia?

 

12 lat temu wybudowałem dom, który uzbroiłem w pompę ciepła, wtedy to była nowość! Dwa lata temu uruchomiłem instalację fotowoltaiczną, w zeszłym roku uzupełniłem zestaw o samochód elektryczny. Dzisiaj nie płacę za prąd, paliwo i ogrzewanie, a do tego mam lepsze samopoczucie. Wiem, że jestem w zgodzie z przyrodą i oszczędzam planetę.
A przy okazji w sensie symbolicznym sam przeszedłem taką przemianę - moja rodzina od pokoleń zajmowała się górnictwem. Teraz nie tylko czerpiemy energię ze Słońca, ale jeszcze...

 

Projektujemy i budujemy instalacje fotowoltaiczne.

 

Firma Silesiasolar.pl, którą wyodrębniłem z mojej spółki telekomunikacyjnej e-SBL.net, zajmuje się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych, montażem pomp ciepła, stacji ładowania samochodów EV.

Wiemy, co robimy, każdą instalację projektujemy w taki sposób, by działała przez co najmniej 25 lat i przez ten okres produkowała tyle prądu, ile założymy (na to też dajemy gwarancję).

Ciekawym projektem, w którym Silesiasolar bierze udział od wczesnego etapu, jest osiedle domów przy ul. Mikołaja w Bieruniu. Zostały zaprojektowane tak, by stać się samowystarczalne energetycznie i zupełnie ekologiczne. Dane statystyczne produkcji i zużycia energii z domu samowystarczalnego energetycznie można przeglądać na: www.silesiasolar.pl w zakładce Monitoring PV PC. A czy Twój dom może również stać się samowystarczalny energetycznie i ekologiczny? Napisz do nas, a my pomożemy ci odpowiedzieć na to pytanie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Robert Kubica

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search