Rząd wspiera regionalne dziedzictwo
Dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytków Bieruń uzyskał prawie 340 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na niezbędne prace przy kościele. Konkretnie chodzi o opracowanie dokumentacji projektowej oraz wymianę posadzki w świątyni.
Historia w cegle i kamieniu
Kościół parafialny p.w. NSPJ w Bieruniu Nowym to obiekt o bogatej historii. Powstał w 1909 r. jako kaplica ewangelicka, by po 13 latach zostać przejętym przez katolików. Ostateczny kształt, jakiego znamy dzisiaj, uzyskał w latach dwudziestych XX wieku. Jego ceglana architektura, wpisująca się w modernistyczne trendy z początków XX wieku, czyni go wyjątkowym punktem na mapie Bierunia.
- To wielka radość dla nas wszystkich. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także ważna część naszej historii i dziedzictwa. Dzięki tym funduszom będziemy mogli dbać o niego tak, jak zasługuje - mówi burmistrz Bierunia Krystian Grzesica.
Dodatkowe fundusze dla regionu
Nie jest to jedyny sukces regionu w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Powiat Bieruńsko-Lędziński otrzymał dodatkowe 3 350 000 zł na prace renowacyjne przy Sanktuarium Świętego Walentego w Bieruniu. Dzięki temu kolejne ważne miejsce dla mieszkańców zostanie odrestaurowane i zachowane dla przyszłych pokoleń.
Napisz komentarz
Komentarze