W Centrum Usług Społecznych odbyła się druga edycja konferencji pod wiodącym tytułem Większa wiedza - większa tolerancja, której patronowała Marlena Maciąg Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Przedsięwzięcie zorganizował powiat bieruńsko-lędziński z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach.
Konferencję otworzył starosta Bernard Bednorz. Głos zabrali m.in. Grzegorz Baranowski - Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Radna Powiatowa Zofia Dudek, która odczytała list posłanki Bożeny Borys-Szopy. W tej edycji obszary tematyczne zaplanowanego panelu dyskusyjnego pod wspólną nazwą Bez barier - aktywność fizyczna u osób z niepełnosprawnościami przybliżyły rolę jaką odgrywa sport w aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz wskazały bariery na jakie napotykają niepełnosprawni sportowcy w drodze do osiągnięcia sukcesu. W dyskusji uczestniczyli m.in. Ewelina Piszczek, Karol Bobola, Janusz Kozak z Klubu IKS Jeźdźcy, Karolina Swoboda oraz Marcin Batko z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Anna Wolny reprezentantka Kadry Narodowej Parabadmintona, Patrycja Haręza Reprezentantka Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w szermierce na wózkach, Jan Wroński dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, Grzegorz Skrzeczek.
W konferencji zorganizowanej z inicjatywy Krystyny Cuber radnej powiatowej i członkini Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego licznie uczestniczyli przedstawiciele samorządów różnych szczebli, radni powiatowi oraz reprezentanci instytucji i stowarzyszeń zajmujących się problemami osób z niepełnosprawnościami, odbyła się z okazji Dnia Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej oraz Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Konferencję, którą organizacyjnie wsparł PCPR, prowadziła redaktor Beata Tomanek z Radia Katowice wraz z Tomaszem Szwedo międzynarodowym mistrz Polski oraz Czech w grach pojedynczych i podwójnych parabadmintona. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych w Labiryncie, zaprezentowany został Showdown aspirujący do bycia dyscypliną paraolimpijską, natomiast Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji „Start” w Katowicach zaprezentowało Goalball, który jest od 1976 r. dyscypliną paraolimpijską i pierwszą oficjalną olimpijską grą zespołową dla osób niewidomych i słabowidzących.
Źródło: powiatbl.pl
Napisz komentarz
Komentarze