Cieszyn jest jednym z tych miast, które można zwiedzać przez cały rok. Dotrzecie do niego linią S61 Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn i S62 Skoczów – Goleszów – Cieszyn. Jest to jedno z najstarszych miast, nie tylko na Śląsku, ale i w Polsce. Niezwykły klimat sprzyja spacerom wzdłuż kanału Cieszyńskiej Wenecji, wejściu na Wzgórze Zamkowe, obejrzeniu zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego lub wysłuchaniu legend przy „Studni Trzech Braci”.
Początki Cieszyna sięgają IX wieku i są związane ze wzniesieniem na Wzgórzu Zamkowym grodu przez słowiańskie plemię Gołęszyców. Na wzgórzu, prawdopodobnie w miejscu dawnej świątyni bogini zimy — Marzanny, zbudowano rotundę. Obecnie to jeden z najcenniejszych zabytków Śląska oraz jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce. To właśnie jej wizerunek można zobaczyć na banknocie 20 zł.
Wzgórze Zamkowe
Tuż obok rotundy znajduje się XIV-wieczna Wieża Piastowska będąca jedyną w całości zachowaną wieżą gotyckiej rezydencji Piastów Cieszyńskich tzw. Górnego Zamku. Jej szczyt stanowi fantastyczny punkt widokowy na Cieszyn, Czeski Cieszyn oraz Beskid Śląski. W 1840 roku Wzgórze Zamkowe przebudowano. Na ruinach dawnego Zamku Dolnego został zbudowany Habsburski Pałac Myśliwski. W pałacu gościli m.in.: cesarz Franciszek Józef, cesarz Wilhelm II i król bułgarski Ferdynand. Obecnie mieści się tu szkoła muzyczna oraz Zamek Cieszyn, czyli centrum przedsiębiorczości i designu.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Na Starym Mieście w pałacu hrabiów Larischów mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego założone w 1802 roku i będące najstarszym muzeum publicznym w Polsce oraz jednym z najstarszych w Europie Środkowej. Zwiedzający mogą tu zobaczyć takie niezwykłe eksponaty, jak ponad 500-letnie jajo, flet z kła mamuta, skórę Saracena; rękę egipskiej mumii, czy róg jednorożca!
Studnia trzech braci
Również na Starym Mieście, przy brukowanej uliczce pomiędzy Rynkiem a Cieszyńską Wenecją, znajduje się studnia trzech braci, która jest jednym z symboli miasta. Zdobi ją żeliwna altana, postawiona w rocznicę 1050-lecia Cieszyna. Wiążąca się z nią legenda mówi o założeniu miasta w 810 roku przez trzech braci: Bolka, Leszka i Cieszka, kiedy to po długiej wędrówce bracia spotkali się u źródełka, z którego uczynili studnię, upamiętniającą ich szczęśliwe spotkanie. Nazwali ją „Studnią Trzech Braci”. Tak bardzo ucieszyli się z tego spotkania, że postanowili założyć miasto zwane Cieszynem.
Cieszyńska Wenecja
Leżąca nieopodal Cieszyńska Wenecja to jedno z miejsc cieszących się uznaniem miłośników Cieszyna. To odcinek ulicy Przykopa z malutkimi budynkami należącymi niegdyś do lokalnych rzemieślników oraz mostkami przerzuconymi nad korytem Młynówki – kanału, którego jedną z funkcji było napędzanie młynów, skąd też jej nazwa. Wodę z Młynówki wykorzystywano także w czasach rozwoju miasta w drugiej połowie XIX stuleciu, kiedy to powstał szereg obiektów, jak np. elektrownia wodna, która przez pewien czas dostarczała prąd do dworca kolejowego – obecnie stacji Czeski Cieszyn.
Napisz komentarz
Komentarze