Miasto Bieruń zdobyło dofinansowanie ze środków Unii Europejskich, dzięki czemu na osiedlu Granitowa (przy ulicy Warszawskiej) powstanie miasteczko ruchu drogowego. Temat przewijał się w mieście od kilku lat. Sprawa wreszcie się wyklarowała! Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym - inwestycja zostanie w przyszłym roku zrealizowana. Warto podkreślić, że mowa tu o projekcie wieloelementowym, nie ograniczającym się wyłącznie do budowy miasteczka rowerowego przy Warszawskiej.
Pierwotnie mowa była o bardzo dużym obiekcie, który zająć miał blisko cały teren między blokiem przy ul. Granitowej 5e a DK44. Koncepcja ta budziła kontrowersje, gdyż jej wykonanie byłoby kosztowne, a ponadto - część mieszkańców domagała się zachowania większej ilości zieleni na tym terenie.
W roku 2021 grupka radnych złożyła projekt do Budżetu Obywatelskiego 2022 zakładający budowę małego miasteczka rowerowego, którego wartość nie przekroczyłaby 200 000 zł. Projekt ten nie uzyskał jednak niezbędnej do zwycięstwa ilości głosów mieszkańców i nie został wybrany do realizacji.
Miasto Bieruń zdecydowało się wówczas na przeprojektowanie planowanego Miasteczka Ruchu Drogowego i wybór opcji pośredniej między dużym obiektem, a małym placykiem. Nowy projekt zakłada też dużo zieleni, liczne nasadzenia i sporo małej architektury, jak: ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.
Następnie Miasto Bieruń rozpoczęło starania o zdobycie dofinansowania na realizację tego przedsięwzięcia... I udało się! Są środki unijne na budowę Miasteczka Ruchu Drogowego i nie tylko...
Miasteczko rowerowe, które powstanie między blokiem przy ul. Granitowej 5e a DK44 to tylko jeden z elementów, na które składa się cały projekt pn.: „Budowa miasteczka ruchu drogowego wraz z doposażeniem przejść dla pieszych i szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej w Bieruniu.”. Co jeszcze zostanie wykonane?
- poziome oznakowanie istniejącego przejścia dla pieszych przy ulicy Oświęcimskiej (koło Auchan) wraz z oznakowaniem pionowym oraz z lampami LED, które aktywowane są poprzez czujnik ruchu wzbudzany przez pieszego podchodzącego do jezdni.
- montaż nowoczesnego radarowego wyświetlacza prędkości przed przejściem dla pieszych na ulicy Oświęcimskiej.
- poziome oznakowanie istniejącego przejścia dla pieszych ulicy Królowej Jadwigi (koło Skateparku ) wraz z oznakowaniem pionowym oraz z lampami LED, które aktywowane są poprzez czujnik ruchu wzbudzany przez pieszego podchodzącego do jezdni.
- Wyposażenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu w mobilne miasteczko rowerowe oraz symulator przejścia dla pieszych. (W Bieruniu Starym pojawi się zatem drugie Miasteczko Ruchu Drogowego - mobilne).
- Doposażenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Bieruniu w symulator roweru. Uczniowie tej szkoły korzystać będą oczywiście z miasteczka stacjonarnego.
Zatem łącznie, w ramach projektu, powstaną dwa Miasteczka Ruchu Drogowego - stacjonarne przy ulicy Warszawskiej i mobilne, będące w dyspozycji Szkoły Podstawowej nr 1. Obie szkoły podstawowe - SP1 i SP3 doposażone zostaną w nowoczesne symulatory. Zmodernizowane zostaną również dwa przejście dla pieszych - na ulicach Oświęcimskiej oraz Królowej Jadwigii oraz powstanie radar edukacyjny na ulicy Oświęcimskiej.
- Szacunkowa wartość projektu to: 537 603,00 zł
- Wartość dofinansowania z UE to: 456 962,00 zł
Foto: Przykładowe Miasteczko Ruchu Drogowego - zdjęcie poglądowe
Napisz komentarz
Komentarze