Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:50
PRZECZYTAJ!
Reklama dotacje rpo

Na wycieczkę do Skoczowa Kolejami Śląskimi

Na wycieczkę do Skoczowa Kolejami Śląskimi

 

Koleje Śląskie nowe połączenie na linii S62 (Cieszyn – Skoczów)! Uruchomiono także trzy nowe przystanki na sieci Kolei Śląskich: Cieszyn Uniwersytet, Bażanowice, Goleszów Górny! Dzięki tej zmianie w rozkładzie jazdy podróż na trasie Katowice – Skoczów – Cieszyn potrwa tylko około 90 minut łącznie z bardzo dogodnym, kilkuminutowym skomunikowaniem w Skoczowie.

 

Podróżowaliście już linią S62 (Cieszyn — Skoczów)? Jak nie, to może warto wybrać się w tę trasę i trochę pozwiedzać.

Skoczów to liczące sobie ponad 750 lat miasto, które posiada bezcenne zabytki sakralne , a także Muzeum im. Gustawa Morcinka oraz... jest górnośląską stolicą kapeluszy! Podróżując do Skoczowa, musicie poznać historię przemysłu kapeluszowego. Pierwsza fabryka sukna w Skoczowie została założona już w 1833 roku przy dzisiejszej ul. Ustrońskiej. Kolejna fabryka bielskich przedsiębiorców Zipserów została przejęta w 1895 roku przez Heilpernów i przemianowana na „Pierwszą Śląską Fabrykę Koców Derek i Guń”. Tradycje produkcji skoczowskich kapeluszy rozpoczynają się w 1924 roku, gdy niemiecka firma kapelusznicza „J. Hückel’sSöhne” uruchomiła w Skoczowie filię swojego zakładu. Tradycja produkcji kapeluszy trwała przez cały okres II Rzeczpospolitej oraz w okresie powojennym. Dziś kapelusze ze Skoczowa sprzedawane są na całym świecie i słyną ze swej wyjątkowości i najwyższej jakości.

 

 

Wysiadając na skoczowskim dworcu kolejowym, skierujcie także swoje kroki w stronę zabytkowego starego miasta. Przy urokliwym rynku znajdziecie późnobarokowy gmach ratusza. W kamienicy przylegającej do ratusza, pod numerem 2, ma swoją siedzibę Muzeum Parafialne poświęcone postaci św. Jana Sarkandra, którego kult zaczął się rozpowszechniać na Śląsku i Morawach od męczeńskiej śmierci w 1620 r.

Będąc w Skoczowie, musicie skosztować miejscowej kuchni regionalnej. Jednym z jej przykładów jest Chuda Jewa lub spotkany w okolicy Wielkanocy „murziyn”.

W drodze powrotnej (linia S6) warto wybrać się na krótki spacer w okolicach stacji Zaborze. Znajdziecie tam zespół stawów, wśród których gniazduje ślepowron. To ściśle chroniony gatunek ptaka będący symbolem Górnego Śląska! Pamiętajcie, po kapelusze wybierajcie się linią S62 do Skoczowa!

Do czasu uruchomienia połączeń z Katowic do Wisły, nasi podróżni pojadą ze Skoczowa w kierunku Cieszyna tym samym pociągiem, bez konieczności przesiadania się do innego składu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama