Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:30
PRZECZYTAJ!
Reklama dotacje rpo

W Imielinie najwięcej czystego powietrza

W Imielinie najwięcej czystego powietrza

 

Opublikowano najnowsze, obejmujące pierwszy kwartał tego roku, podsumowanie realizacji programu „Czyste Powietrze” we wszystkich gminach Polski. W prestiżowej, pierwszej setce zestawienia, na 93 miejscu znalazł się Imielin.

W pilotażowym rankingu, za pierwszy kwartał 2021 roku, wygrał Bieruń. W obecnym zestawieniu gminom naszego powiatu nie poszło już tak dobrze, choć trudno ich wynik uznać za zły. Honoru broni Imielin, a Bieruń, Bojszowy i Lędziny zajęły miejsce w drugiej setce. Odstaje jedynie Chełm Śląski. Przypomnijmy, że o pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik oznaczający liczbę wniosków złożonych w ramach programu „Czyste Powietrze” na tysiąc budynków jednorodzinnych. Zwycięzcą rankingu zostało pomorskie miasto Puck, tuż za nim uplasowała się - również z Pomorza - gmina Stare Pole. Trzecie miejsce zajęło śląskie uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Liderem wśród województw tym razem okazało się pomorskie, choć we wcześniejszych rankingach często zwyciężało śląskie. W naszym województwie od początku tego roku obowiązuje zakaz użytkowania „kopciuchów”. W związku z tym rośnie też zainteresowanie programem „Czyste powietrze”.

W pierwszej setce rankingu znalazło się 31 gmin z naszego regionu:

Goczałkowice (3), Toszek (11), Wielowieś (18), Kornowac (20), Pszów (23), Rudnik (25), Radlin (27), Krzanowice (35), Krzepice (43), Wodzisław Śląski (45), Godów (47), Świerklany (48), Knurów (51), Koszęcin (56), Miedźna (62), Kobiór (64), Piekary Śląskie (66), Radziechowy-Wieprz (67), Jastrzębie-Zdrój (68), Suszec (70), Opatów (75), Gorzyce (76), Kalety (79), Rybnik (82), Pawłowice (83), Orzesze (85), Czerwionka-Leszczyny (87), Kuźnia Raciborska (88), Imielin (93), Radzionków (99), Gierałtowice (100).

Interesujących informacji dostarcza także porównanie popularności poszczególnych źródeł ciepła w programie „Czyste Powietrze”.

Przez pierwsze trzy lata największym powodzeniem cieszyły się kotły gazowe. Od początku bieżącego roku popularność tego rodzaju ogrzewania zaczęła jednak gwałtownie spadać - od 47% w styczniu do zaledwie 26% w kwietniu, a właściciele „kopciuchów”, zamiast ogrzewania gazowego, coraz częściej wybierali pompy ciepła. Urządzenia te odnotowały ogromny wzrost popularności - od stycznia 2021 r. do kwietnia 2022 r. była to zmiana z 17 do 49%! Rosnące zainteresowanie pompami ciepła to bardzo dobra wiadomość. Rozwiązanie to w połączeniu z termomodernizacją budynku i fotowoltaiką skutkuje nie tylko wymiernymi korzyściami dla środowiska, ale również dla portfeli gospodarstw domowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama