Czy wiesz, że jadąc pociągiem Kolei Śląskich Linią S1 w relacji Gliwice – Częstochowa dojedziesz do malowniczej północnej część województwa śląskiego jest to subregion niezwykle malowniczy i atrakcyjny dla turystów we wszystkich porach roku. Podróż można rozpocząć wysiadając na stacji Żarki – Letnisko. Mieszkańcy naszego regionu nie mieszkający w pobliżu trasy mogą z niej skorzystać dojeżdżając, także Kolejami Śląskimi do Katowic wykupując bilet sieciowy.
- Jednocześnie przypominamy, że od 6 maja rowerzyści będą mogli w weekendy (od godziny 15:00 w piątek do 24:00 w niedziele) bezpłatnie przewozić rower pociągami Kolei Śląskich? To dzięki głosom oddanym na zadanie „Kołem po Śląsku" w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2022 – przypominają pracownicy KS.
Jura Krakowsko-Częstochowska
Krajobraz
Liczne sanktuaria i przepiękne, zabytkowe kościoły na Jurze skłaniają do zachwytu nad perłami architektury i do religijnej refleksji. Tereny te są również idealnym miejscem odpoczynku dla tych, którzy szukają ciszy, spokoju i krajobrazu nieskażonego przez cywilizację. Na turystów aktywnych, pragnących uprawiać sporty, czeka wiele atrakcji – przygotowane profesjonalnie szlaki piesze, rowerowe i konne, a także trasy narciarskie, na których można poszaleć. Jura jest również rajem dla amatorów wspinaczki skałkowej i poszukiwaczy przygód w jaskiniach.
Przyroda
To subregion, którego charakterystycznymi cechami są wywierzyska (m.in. źródła Warty, Pilicy), wapienne wzgórza, głębokie doliny, rozległe lasy oraz piękne jaskinie. Dzisiaj te tereny nazywane są po prostu Jurą. Liczne sanktuaria i zabytkowe kościoły skłaniają do refleksji – to tu znajduje się miasto cudów – Częstochowa, a dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek, na Jurze stworzone zostały liczne szlaki piesze, rowerowe i konne oraz trasy i stoki narciarskie. Można tu podróżować Szlakiem Orlich Gniazd i poznawać sekrety polskiej historii. Jura jest rajem dla amatorów wspinaczki skałkowej oraz poszukiwaczy przygód w jaskiniach. Swoje ulubione miejsca mają tu wspinacze skałkowi i grotołazi, turyści piesi i rowerowi, motocykliści, żeglarze i kajakarze oraz miłośnicy jazdy konnej i narciarze.
Gdzie na wycieczkę?
Jura to jeden z najpiękniejszych turystycznie regionów w Polsce. Szlak Orlich Gniazd w granicach województwa śląskiego, jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o wybór kierunku podróży. Trasy wiją się tam wśród przepięknych, białych ostańców skalnych oraz zamków i warowni jurajskich.
Zamek Ogrodzieniec to prawdziwa perła Jury, wznosząca się w samym jej sercu, na najwyższym jurajskim wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n.p.m. Nie ma drugiego takiego zamku na Jurze, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających. To również największa budowla na Wyżynie. Sięga czasów Kazimierza Wielkiego, ale najlepsze jego czasy to wiek XVI, kiedy właścicielem byli Bonerowie - jeden z możniejszych rodów w Polsce! Zamek Ogrodzieniec ślicznie wkomponowany jest w masywne ostańce, a sam zamek budują wapno, jaja i padlina. Wiedziałeś o tym? To zdecydowanie nie jedyna budowla w Polsce, przy powstaniu której użyto jaj i wapna. Zamek dostępny jest odpłatnie dla turystów, latem sporo tu imprez plenerowych. Wokół zamku natomiast zachwyca skalne miasto Podzamcze. Nie trzeba więc jechać do Czech, bo piękny, skalny labirynt czeka w Podzamczu w województwie śląskim! Niezliczoną ilość razy odwiedzaliśmy to miejsce i się nie nudzi!
Zamek Olsztyn (Szlak Orlich Gniazd) jest najważniejszą atrakcją Olsztyna wraz z Górą Zamkowa z ruinami średniowiecznego zamku, zniszczonego w czasie potopu przez Szwedów. Do naszych czasów zachowały się fragmenty zamku górnego z cylindryczną wieżą oraz basztą „Sołtysią”. Zamek leży na Szlaku Orlich Gniazd i jest jedną z najbardziej malowniczych warowni tego szlaku. Na zamku odbywa się m.in. Turniej Rycerski o szablę Kacpra Karlińskiego.
Kirkut w Żarkach to największy cmentarz żydowski na Jurze, który skrywa ponad 1000 macew! Znajduje się nieco za centrum Żarek, na tzw. Kierkowie. Zachował się w całkiem niezłym stanie, mimo, że jest nieogrodzony i dostępny bezpłatnie dla każdego. Jest pięknie wkomponowany w teren, ze sterczącymi macewami niczym skałki jurajskie. Żarkowski cmentarz żydowski założony został w 1821 roku, jako trzeci z kolei kirkut w tym mieście i jest śladem dużej niegdyś społeczności żydowskiej w tym mieście.
Wehikuł Czasu w Żarkach - nowe muzeum nietypowe w swej formie, bo prócz ciekawej prezentacji epoki średniowiecza i innych historycznych okresów oferuje też ciekawe warsztaty, np. pisania piórem, rękodzieła i zabawy plenerowe jak strzelanie z łuku, bardzo ciekawe miejsce warto odwiedzenia, polecam serdecznie
Gaziki w Żarkach - w restauracji Przystań Leśniów, koło leśniowskiego sanktuarium, można telefonicznie zarezerwować przejażdżkę gazikiem po okolicznych terenach, to świetna zabawa wywołująca adrenalina.
Hokus Pokuss w Żarkach - w centrum Żarek znajduje się manufaktura słodyczy, w której dzieci ulepią swoje kolorowe lizaczki i cukiereczki, miejsce bardzo przyjazne dzieciom
Wystawa Skamieniałości Jurajskich i Minerałów w Żarkach - wystawa znajduje się na placu przykościelnym przy Sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie - dzielnicy Żarek, zobaczysz tu ciekawe okazy z Polski i całego świata.
Źródło:
Napisz komentarz
Komentarze