Nadleśnictwo w Katowicach wspólnie z mieszkańcami naszego regionu prowadzi akcję sadzenia drzewek. To szansa na aktywne spędzenie wolnego czasu, a także okazja, aby się dowiedzieć się czegoś więcej na temat otaczającej nas przyrody, zmian klimatycznych i roli, jaką pełnią lasy. W przedostatnią sobotę kwietnia taką akcję zorganizowano w Lędzinach.
Pogoda sprzyjała akcji, dopisali też mieszkańcy. Katowickie nadleśnictwo na swoim profilu wyznaczyło koordynaty zbiórki. W przypadku Lędzin była to ulica Zawiszy Czarnego. Nadleśnictwo zapewniło szpadle i sadzonki, a mieszkańcy zapał do pracy i dobre humory.
Dlaczego nasadzenia są takie ważne?
Przystosowanie lasów do zmian klimatu następuje poprzez dostosowanie składów gatunkowych drzewostanów do dynamicznie zmieniających się warunków, jest to proces długotrwały mierzony długością życia drzew tj. dziesiątek a nawet setek lat. Kształtowanie struktury lasu wykorzystując zasoby w tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego i wysoką produkcyjności co oznacza wysokie wiązanie CO2 w drewnie w postaci celulozy i ligniny, z której zbudowane jest drewno, zapewnia trwałość funkcjonowania ekosystemu leśnego oraz spełnianie wszystkich funkcji lasu ochronnych, socjalnych i gospodarczych.
Lasy Nadleśnictwa Katowice to ponad 14 000 ha powierzchni i w okresie ok 140 lat następuje praktycznie na terenie całego nadleśnictwa wymiana pokoleń wszystkich drzewostanów.
Przez cały ten okres powierzchnia leśna nie ulega zmniejszeniu w wyniku prowadzonej gospodarki leśnej. Zachowana jest równowaga biologiczna związana z obecnością wielu gatunków zwierząt i roślin związanych z różnymi stadiami rozwoju drzewostanów zróżnicowanym dostępem światła do dna lasu miejscami ostoi odpoczynku i rozmnażania zwierząt leśnych. Utrzymanie zróżnicowanej struktury lasu zarówno pod względem gatunkowym i wiekowym zwiększa odporność biologiczną na ekstremalne warunki pogodowe, zmiany klimatyczne oraz maksymalizuje produkcję tlenu oraz wiązanie CO2.
Nadleśniczy Stanisław Jeziorański:
Każdego roku odnawiamy sto hektarów lasu czyli sadzimy około pół miliona młodych drzew, starannie wyselekcjonowanych gatunków dobranych optymalnie do warunków siedliskowych czyli żyzności gleby w danym fragmencie lasu.
Napisz komentarz
Komentarze