W wielu przypadkach są to osoby, które wielokrotnie lekceważyły prawo, wsiadając za kółko mimo obowiązujących restrykcji.
Potencjalni zabójcy za kółkiem
Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w wywiadzie dla Interii zwrócił uwagę, że osoby, które mimo aktywnych zakazów prowadzenia aut wsiadają za kółko, stanowią realne zagrożenie.
Często tacy delikwenci mają więcej niż jeden zakaz – niektórzy posiadają 4, a rekordziści nawet 19. Głównie za jazdę pod wpływem alkoholu. W ocenie policji takie osoby to potencjalni zabójcy.
Ostatnio w Warszawie 43-letni mężczyzna, mimo zakazu prowadzenia pojazdów, wsiadł za kółko i potrącił 14-letniego chłopca. Mężczyzna uciekł z miejsca wypadku. Później okazało się, że był pijany – miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Nastolatek zmarł.
Zakaz nie wszystkich odstrasza
Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nie wszystkich jednak odstrasza perspektywa pójścia za kratki. Podobnie jak nie na wszystkich działa to, że sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, w przypadku osób, które prowadziły, będąc w stanie nietrzeźwości lub spowodowały wypadek w takim stanie.
Tylko w ubiegłym roku – jak wynika z najnowszych danych Komendy Głównej Policji – doszło w Polsce do ponad 21,5 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 1881 osób, a ponad 24,8 tys. zostało rannych.