- Otrzymał Pan już pierwszy, świąteczny prezent. Podczas grudniowej sesji Rada Miasta przyjęła jednogłośnie zaproponowany przez Pana budżet Lędzin na 2025 roku.
- Całej Radzie serdecznie dziękuję za jednomyślność w głosowaniu. Mam nadzieję, że nasze wspólne działania pomogą w rozwoju naszego miasta. Nadszedł wreszcie czas, w którym Rada na partnerskich warunkach współpracuje z burmistrzem. To będzie miało wymierny, pozytywny efekt przede wszystkim dla przyszłości Lędzin.
- Wkrótce będziemy sobie życzyć szczęśliwego, nowego roku. 2025 będzie dla Lędzin szczęśliwy?
- Szczęście jest trochę loteryjnym stanem, na który nie mamy wpływu. Chciałbym, aby przyszły rok był dla Lędzin udany i dobrze przepracowany.
- W takim razie pracy czeka Pana sporo. Miesięcznik Wspólnota opublikował ranking inwestycyjny gmin za lata 2021-2023, czyli obejmujący czasy pańskiej poprzedniczki. Lędziny wypadają najgorzej z miast naszego powiatu i generalnie bardzo słabo wśród śląskich samorządów.
- Zestawień, gdzie wypadamy słabo jest więcej. Niedawno „Rzeczpospolita” opublikowała prestiżowy Ranking Samorządów, oceniający miasta pod kątem zrównoważonego rozwoju. Dwie gminy z naszego powiatu, Bieruń i Imielin, znalazły się w samej czołówce, natomiast Lędziny otwierają szóstą setkę zestawienia. Dla mnie i zespołu moich współpracowników nie jest to komfortowa sytuacja. Mówiąc kolarskim językiem - najpierw musimy dogonić peleton zanim znajdziemy się w grupie ucieczkowej. Analizujemy błędy naszych poprzedników, aby ich nie powtarzać, ale przeszłości nie zmienimy. Wychodzenie Lędzin na prostą nie będzie szybkie ani łatwe, ale najważniejsze, że proces odnowy miasta już się rozpoczął.
- Pamięta Pan jeszcze swój program wyborczy?
- Znam go na pamięć, ponieważ program wyborczy stowarzyszenia Lędziny OdNowa jest teraz planem rozwoju miasta. Mam tylko prośbę, aby nie rozliczać mnie z obietnic wyborczych w osiem miesięcy po zaprzysiężeniu na burmistrza.
- Nie chciałem Pana rozliczać, ale zapytać o coś innego. Zapewne nie tak Pan sobie wyobrażał początek kadencji. Czy z powodu zaniedbań i zaniechań z przeszłości, realizacja programu wyborczego nie zeszła na dalszy plan?
- Tu nie ma bliższych i dalszych planów. Umówiłem się z mieszkańcami na realizację mojego programu wyborczego i na głębokie zmiany w Lędzinach, przywracające naszemu miastu funkcjonalność. Naprawiamy nasze miasto całościowo, kompleksowo i planowo.
- Na swoim profilu facebookowym zapowiedział Pan realizację 40 zadań. Dlaczego właśnie tyle?
- Razem ze skarbnik miasta Kingą Drabik i zespołem współpracowników dokładnie przeanalizowaliśmy stan finansów miasta i jego największych potrzeb. Dobór zaplanowanych inwestycji nie jest przypadkowy, ale tworzy spójną wizję zrównoważonego rozwoju miasta. Przy sprzyjających okolicznościach jesteśmy w stanie zrealizować 40 zadań, a ich koszt wyniesie około 40 mln złotych.
- Co Pan ma na myśli mówiąc o sprzyjających okolicznościach?
- Chodzi mi przede wszystkim o możliwość pozyskania środków zewnętrznych: wojewódzkich, rządowych i europejskich. Możliwości jest sporo, ale wolę być ostrożny w swoich oczekiwaniach. Nasz plan jest ambitny, a w lędzińskich warunkach także bezprecedensowy. Wcześniej nikt tak nie podchodził do rozwoju miasta. Dlatego wykonanie 80 proc. naszego planu też będzie sukcesem.
- Przejdźmy teraz do konkretów. Proszę w telegraficznym skrócie wymienić przynajmniej najważniejsze zadania, jakie chce Pan zrealizować w Lędzinach.
- W takim razie wyliczamy:
Lędziński Park Edukacji Rowerowej (Zalew) - zabezpieczyliśmy wkład własny do realizacji w ramach środków unijnych na łączną kwotę około 7,5 mln złotych. Chcemy tam zbudować pump track, miasteczko ruchu drogowego, stanowiska dla food trucków, oświetlenie i elementy małej architektury tworzącej przestrzeń parkową.
Połączenie osiedli Długosza i Ziemowit z osiedlem Centrum szeroką trasą rowerową przez Zalew. (dokumentacja)
Remonty dróg (Reymonta, Czapli, chodnik na ul. Fredry, Harfowa, Dobra).
Przebudowa ul. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do ul. Gwarków wraz z budową chodnika i ciągu pieszo-rowerowego.
Przebudowa ul. Żeromskiego i Wiosennej.
Modernizacja Pomnika Weteranów Powstań Śląskich przy ul. Lędzińskiej.
Dalsza modernizacja Ośrodka Rekreacyjnego Centrum, m.in. projekt całkowitej zewnętrznej termomodernizacji.
Kompleksowa termomodernizacja strażnicy OSP (wkład własny do projektu unijnego na kwotę ok. 2 mln zł).
Modernizacja oczyszczalni ścieków. Projekt zakłada kompleksową rozbudowę, w tym budowę nowych obiektów technologicznych, takich jak bioreaktor, komora tlenowej stabilizacji oraz osadniki wtórne. Dodatkowo, zostaną zainstalowane nowe urządzenia, a obecnie istniejące, przestarzałe elementy zostaną zdemontowane i zastąpione nowymi.
Modernizacja Miejskiego Ośrodka Kultury, m.in. wymieniony zostanie dach, wybudowana winda, a elewacja zostanie poddana renowacji.
Budowa sali gimnastycznej przy SP3 (wkład własny do projektu o łącznej wartości 5,3 mln zł).
Budowa parkingów na os. Ziemowit i Kolonii Piast.
Budowa mini parku i rewitalizacja zieleni na terenie lasku przy ul. Hołdunowskiej i Gajowej.
Oświetlenie boiska treningowego oraz kortów przy ul. Stadionowej.
Budowa lokali socjalnych.
Wykonanie boiska do koszykówki na os. Długosza.
Modernizacja boiska przy ul. Grunwaldzkiej.
Kompleksowa i gruntowna modernizacja placów zabaw przy: Botanicznej, Goławieckiej, Grunwaldzkiej, Kontnego.
Monitoring na dwóch placach zabaw - przy Hołdunowskiej i Botanicznej.
W budżecie chcemy też zabezpieczyć środki na kluczowe dokumentacje w celu pozyskania pieniędzy i realizacji w najbliższej przyszłości: budowy chodnika przy ul. Lewandowskiej, przebudowy skateparku przy ul. Stadionowej, modernizacji Stadionu Miejskiego obejmującej przede wszystkim budowę bieżni oraz jednej, nowej trybuny.
Budowa pełnowymiarowego boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Stadionowej.
Kładka pieszo-rowerowa nad torami kolejowymi pomiędzy osiedlem Długosza a Ziemowitem.
Przebudowa ul. PCK, Gałczyńskiego i Zabytkowej.
Dofinansowanie zadań związanych z drogami powiatowymi: budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Pokoju i Jagiellońskiej, projekt oświetlenia ścieżki rowerowej na ul. Jagiellońskiej, projekt oświetlenia ul. Lędzińskiej od Bierunia do ronda, budowa zatoki autobusowej przy ul. Stadionowej.