Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 17:02
PRZECZYTAJ!
Reklama

Kosmetykowy zawrót głowy

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ilu kosmetyków używamy na co dzień. Od pasty do zębów, przez dezodoranty, kremy, szampony po kolorowe kosmetyki do makijażu i chemię domową. Wypełniona kosmetyczka to nieodłączny element wakacyjnych wyjazdów. Niewątpliwie kosmetyki stanowią więc sporą część domowych odpadów. Warto pamiętać, jak wygląda ich poprawna segregacja. Gdzie wyrzucimy tubkę po kremie do rąk, a gdzie butelkę po perfumie? Co zrobić ze starym pędzlem do makijażu, a co z jednorazową maszynką do golenia?
Kosmetykowy zawrót głowy

Kosmetykowy mix, czyli co wrzucamy do odpadów zmieszanych

Niektóre kosmetyczne przyrządy, jak szczoteczki do zębów czy gąbki, są wykonane z plastiku lub innych sztucznych materiałów. Nie oznacza to jednak, że należy wyrzucić je do żółtego pojemnika. To odpady, które nie nadają się do recyklingu i ze względu na zanieczyszczenie, nie da się ich przetworzyć. Do odpadów zmieszanych wyrzucimy więc nie tylko szczoteczki, ale też jednorazowe maszynki do golenia, patyczki kosmetyczne (zarówno plastikowe, jak i papierowe), pędzle do makijażu, pilniczki do paznokci (bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane). Odpady zmieszane to także wszelkie zużyte środki higieny osobistej i kosmetyczne, w tym chusteczki, pieluchy, podpaski czy waciki. 

Generalnie można przyjąć zasadę, że odpadem zmieszanym będzie każde opakowanie po kosmetyku, z którego nie jesteśmy w stanie wydobyć całej zawartości, przez co jest on zanieczyszczony i nie nada się do recyklingu. 

Do czarnego pojemnika muszą trafić też wszelkie przeterminowane i niezużyte kosmetyki - z całą zawartością lub jej resztkami. Mogą to być tusze do rzęs, cienie do powiek, podkłady do twarzy czy szminki. 

Wakacyjnym dylematem bywa często kwestia kremu do opalania. Jeśli nie udało nam się go zużyć w czasie wyjazdu, prawdopodobnie nie wykorzystamy go w następnym sezonie, ponieważ minie jego termin ważności. Gdzie go wyrzucić? Sam specyfik można wyrzucić do pojemnika czarnego na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane, a puste, plastikowe opakowanie po nim - do żółtego pojemnika/worka na metale i tworzywa sztuczne. Tubka zabrudzona, z resztkami kremu, z której nie da się usunąć zawartości, musi jednak trafić do pojemnika czarnego na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane.

Opróżnione do zera

Zdarza się, że niektóre opakowania kosmetyczne jesteśmy w stanie całkowicie opróżnić, dzięki czemu nadadzą się do przetworzenia. Właśnie dlatego całkowicie pustą, szklaną buteleczkę np. po lakierze do paznokci (bez pędzelka i nakrętki) należy wyrzucić do zielonego pojemnika na szkło. Tam również powinny trafić puste buteleczki po męskich wodach do golenia i szklane słoiki po kremie (bez nakrętki).

Z kolei puste, metalowe opakowanie po kosmetyku, jak na przykład dezodorancie w aerozolu, czy plastikowe opakowanie po antyperspirancie w sztyfcie lub w kulce, wyrzucimy do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Trafić tam również mogą opróżnione plastikowe butelki po szamponach, żelach pod prysznic i odżywkach, tubki po kremach czy balsamach, a także metalowe opakowania po np. pudrze czy cieniach do powiek. 

Ważne, by pamiętać, że jakakolwiek resztka zawartości w opakowaniu po kosmetyku, kwalifikuje go do wyrzucenia do odpadów zmieszanych. 

Czyste i suche papierowe kartoniki, papierowe opakowania zbiorcze, ulotki czy ekologiczne opakowania kosmetyków wykonane z tektury, można wyrzucić do pojemnika niebieskiego.

Kosmetyczne „ABC”

Prawidłowe postępowanie z odpadami kosmetycznymi nie jest skomplikowane. Warto zapamiętać kilka prostych zasad, które ułatwią codzienność:

  • nie trzeba usuwać etykiet i naklejek z opakowań;

  • zawartość niezużytych kosmetyków powinna trafić do odpadów zmieszanych;

  • opakowań nie trzeba myć, ale jeśli nie jesteśmy w stanie wydobyć z nich resztek zawartości, takie opakowanie zawsze wyrzucajmy do odpadów zmieszanych;

  • pamiętaj o rozdzieleniu nakrętki od opakowania;

  • opakowania wykonane z różnych materiałów (np. słoik z metalową nakrętką) rozdzielaj i segreguj zgodnie z ogólnymi zasadami;

  • jeśli to możliwe, wybieraj kosmetyki pakowane w szkło, które jest najbardziej ekologicznym opakowaniem, ponieważ podlega wielokrotnemu recyklingowi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama