Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:18
PRZECZYTAJ!
Reklama

Łzy, ból, cierpienie. Za zamkniętymi drzwiami „dobrych” domów rozgrywają się ludzkie tragedie

W 2023 roku liczba dzieci doświadczających przemocy w rodzinie drastycznie wzrosła. Coraz częściej przemoc psychiczna pojawia się w rodzinach o wyższym statusie społecznym, gdzie trudniej ją wykryć.
Łzy, ból, cierpienie. Za zamkniętymi drzwiami „dobrych” domów rozgrywają się ludzkie tragedie
Dane z ostatnich 10 lat pokazują, że najwięcej przypadków przemocy wobec małoletnich odnotowano w 2014 roku. Po kilku latach spadku w 2023 roku ta liczba znów wzrosła

Autor: Canva

Komenda Główna Policji właśnie podała, że w ubiegłym roku stwierdzono ponad 17 tys. przypadków przemocy w rodzinach wobec dzieci. To o 7 tys. więcej w porównaniu do roku poprzedniego. 

Przemoc w „dobrych domach”

Dane z ostatnich 10 lat pokazują, że najwięcej przypadków przemocy wobec małoletnich odnotowano w 2014 roku – ponad 21 tys. Po kilku latach spadku w 2023 roku ta liczba znów wzrosła – do ponad 17 tys. Wzrost liczby zgłaszanych przypadków może wynikać z większej świadomości społecznej i lepszej wykrywalności.

Ostatnie przypadki nagłośnione przez media, w których rodzice – lekarz i adwokatka – znęcali się nad swoim trzymiesięcznym dzieckiem, ukazują nowe oblicze problemu. Psycholog Jarmila Becla zwraca uwagę, że przemoc psychiczna jest coraz częściej ujawniana w rodzinach o wyższym statusie społecznym, które potrafią lepiej się kamuflować. Przemoc w takich rodzinach często ma subtelniejszy charakter, ale jest równie destrukcyjna.

Skąd bierze się przemoc?

Osoby funkcjonujące na wyższym poziomie społecznym stają się agresywne z powodu życiowych trudności, przebodźcowania, frustracji i nadmiaru obowiązków. W takich rodzinach przemoc psychiczna bywa trudniejsza do wykrycia, ponieważ może przyjąć formę manipulacji i nękania, które nie są tak widoczne jak siniaki.

Rafał Żelanowski, biegły sądowy i psychiatra, przypomina, że przemoc w rodzinie była kiedyś powszechna i często nie była penalizowana. Dziś, dzięki kampaniom społecznym i edukacji, świadomość na temat przemocy wzrosła, co doprowadziło do większej gotowości do jej zgłaszania i piętnowania. Psychologowie podkreślają, że ważna jest reakcja najbliższego otoczenia i udzielenie wsparcia ofiarom, aby miały odwagę szukać pomocy.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Przypadki przemocy domowej można zgłosić do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”:

  • pod numerem infolinii 800 120 002, 
  • drogą mejlową pod adresem [email protected],
  • listownie pod adresem Aleje Jerozolimskie 155, 02-326 Warszawa. 

Pomocy można poszukać również na policji czy w lokalnym ośrodku pomocy społecznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama