Nie każdy, kto puka do Twojego mieszkania, ma uczciwe intencje. Pamiętaj, że niektórzy przestępcy działają w ciągu dnia i do realizacji swoich zamiarów potrzebują domowników w ich miejscu zamieszkania. Policja apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Domokrążcy wciąż są aktywni i tylko szukają okazji, aby podstępem skraść Wasze oszczędności!
Podstawą działania oszustów jest podanie fałszywego celu przybycia i podszywanie się za osoby potrzebujące pomocy, przedstawicieli instytucji, urzędów, firm, administracji czy nawet za krewnych lub osoby z nimi związane. Po uśpieniu czujności i wykorzystaniu nieuwagi domownika kradną pieniądze i inne cenne przedmioty, a także dokumenty.
Niestety, pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, nadal odnotowuje się takie przypadki.
W piątek (3 września) ofiarą złodziei padł 79-letni bierunianin. Około godziny 12.30, do mieszkania seniora przyszła kobieta wyglądająca na ciężarną, która poprosiła go o jedzenie. Podczas kiedy mężczyzna wspólnie z nią przygotowywał w kuchni kanapkę, do mieszkania weszła druga kobieta i wykorzystując nieuwagę gospodarza, skradła jego oszczędności.
Policjanci z bieruńskiej komendy prowadzą w tej sprawie postępowanie. Osoby, które były świadkami tego zdarzenia, widziały w piątek w Bieruniu Nowym, w godzinach okołopołudniowych, kobiety o ciemnej karnacji (mogące przemieszczać się samochodem o nieustalonej marce i, z których jedna była prawdopodobnie w ciąży) lub posiadają informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawców tego przestępstwa proszone są o telefoniczny, mailowy lub osobisty kontakt z Komendą Powiatową Policji w Bieruniu - Wydział Kryminalny tel. 47 852 72 80 (w godzinach 7.00-15.00), e-mail: [email protected] lub Oficer Dyżurny tel. 47 852 72 00 (całodobowo), e-mail: [email protected].
Pamiętaj!
- będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
- nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
- jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś o pomoc sąsiada,
- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
- nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów bez dokładnego zapoznania się z zapisami i konsekwencjami,
- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
- mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu bezpiecznym, trudno dostępnym dla przestępców,
- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.
Napisz komentarz
Komentarze