2944 rodzin korzysta w naszym powiecie z programu Karta Dużej Rodziny. To oferta przeznaczona dla rodzin wielodzietnych, zapewniająca różnorodne zniżki i ulgi, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu i wspierają budżety domowe.
Instytucje w powiecie bieruńsko-lędzińskim oferują różnorodne formy opieki nad dziećmi, co jest szczególnie ważne dla rodziców pracujących oraz tych, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju.
Na terenie powiatu znajduje się 8 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują łącznie 250 miejsc dla dzieci.
Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na miejsca opieki nad najmłodszymi, które umożliwiają rodzicom łączenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi. Ze względu na brak miejsc w żłobkach lub chęć zapewnienia dziecku opieki w domu, wielu rodziców decyduje się na zatrudnienie niani. Liczby osób zajmujących się zawodowo opieką nad dziećmi są jednak trudne do oszacowania. Według danych z BDL GUS, bazujących na Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych ZUS, w 2022 roku w całym województwie śląskim miało być zaledwie 333 niań.
Tymczasem w serwisie niania.pl znajduje się 823 opublikowanych ogłoszeń opiekunek poszukujących pracy w tym zawodzie, z czego 20 w samym powiecie bieruńsko-lędzińskim.
Jeżeli chodzi o opiekę dla nieco starszych dzieci, w powiecie bieruńsko-lędzińskim znajduje się 10 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Edukację w szkołach podstawowych odbiera natomiast 5477 dzieci. Takich placówek mamy w naszym powiecie 13. Dzieci w powiecie bieruńsko-lędzińskim, stanowiące istotną część społeczności lokalnej, wymagają szczególnej uwagi w kontekście rozwoju infrastruktury edukacyjnej i opiekuńczej. Demografia wskazuje na znaczną liczbę dzieci
w różnym wieku, co stawia przed powiatem wyzwania związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki, rozwoju i codziennego życia. Powinniśmy pamiętać o tym nie tylko z okazji Dnia Dziecka!
Źródło: opracowane przez niania.pl
na bazie danych udostępnianych
przez Bank Danych Lokalnych GUS.