Na co dzień większość kierowców zapomina o regularnych kontrolach układu hamulcowego, choć wielu z nich narzeka na niską żywotność tarcz i klocków hamulcowych twierdząc, że wymienia je zbyt często. A chcąc przedłużyć przydatność wspomnianych części, wystarczy tylko dbać o cały układ hamowania.
Przyczyn szybkiego zużywania tarcz i klocków hamulcowych jest kilka, a najważniejsze z nich to:
- Niska jakość samych elementów. Często kupując tanie „zamienniki”, oszczędzamy iluzorycznie. Zostawienie w portfelu kilkudziesięciu czy stu kilkudziesięciu złotych przy wymianie podzespołów nie gwarantuje ich długotrwałego użytkowania. Moim zdaniem przy hamulcach nie powinniśmy szukać wielkich oszczędności.
- Styl jazdy. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na żywotność tarcz i klocków hamulcowych, jest styl jazdy kierowcy i warunki eksploatacji samochodu. Agresywna jazda, częste przyspieszanie i hamowanie oraz miejskie użytkowanie pojazdu, bardzo szybko degradują najważniejsze elementy układu hamulcowego. Im intensywniej i częściej hamujemy, tym bardziej się one nagrzewają. A przecież wystarczy niewielka zmiana stylu jazdy: więcej i częściej przewidywać, unikać zbędnych hamowań, czyli jechać płynnie. W ten sposób obniżymy również zużycie paliwa. Warto też częściej używać jednostki napędowej, a raczej generowanych przez nią oporów do wytracania prędkości podczas dojeżdżania do świateł lub korka (to nic innego jak technika hamowania silnikiem).
- Warunki eksploatacji samochodu. Różnicę w szybkości zużycia elementów ciernych dobitnie zobaczymy w autach użytkowanych w górskich warunkach. Kierowcy pokonujący strome zjazdy „na biegu” znacznie rzadziej wymieniają tarcze i klocki.
Jeśli do tego będziemy regularnie pilnować przeglądów, to na pewno żywotność tego kluczowego w codziennej eksploatacji układu znacznie się wydłuży.
Jerzy Paja
Napisz komentarz
Komentarze