Podczas warszawskich warsztatów zespół z Bierunia, wraz z przedstawicielami z 12 polskich i 4 norweskich miast, intensywnie pracował nad rozwijaniem zgłoszonych pomysłów. Celem było opracowanie podejść, które sprzyjają innowacjom i stwarzają interesujące wyzwania dla drugiego etapu projektu – wirtualnego hackathonu.
Idea programu "Hack the Climate" to więcej niż projekt – to ruch ku zrównoważonej przyszłości. Obejmuje to nie tylko redukcję zanieczyszczeń, ale i optymalizację zasobów naturalnych oraz innowacje w mobilności miejskiej.
Co to oznacza dla Bierunia?
- Bieruń stoi przed wyzwaniem transformacji: od górnictwa do ekonomii odporniej na zmiany klimatyczne – mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. – Nasze miasto dąży do bycia przyjaznym dla środowiska i przyszłych pokoleń. Chcemy poszerzyć bazę ekonomiczną niezwiązaną z górnictwem, a jednocześnie udoskonalić komunikację z instytucjami miejskimi i zaangażowanie mieszkańców w projektowanie naszej przestrzeni.
Bieruńscy urzędnicy będą teraz współpracować z programistami, aby stworzyć projekt aplikacji, która uprości zrozumienie lokalnych wyzwań ekologicznych. Pomoże także identyfikować nowe możliwości rozwoju dla Bierunia. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli mieć większy wpływ na przyszłość miasta.
Co dalej?
Kolejny krok to zaplanowany na koniec listopada wirtualny hackathon, gdzie wypracowane na warsztatach pomysły i wyzwania zostaną przekształcone w konkretne rozwiązania. Jeżeli aplikacja przygotowywana dla Bierunia przez zespół złożony z programistów wygra konkurs, projekt zostanie skierowany do realizacji.
Napisz komentarz
Komentarze