619 tys. zł
pozyskał w tym roku powiat z Funduszu Solidarnościowego
Powiat bieruńsko-lędziński oferuje wsparcie w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Realizowane jest to, m.in. poprzez dofinansowywanie likwidacji barier oraz zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. W spełnianiu tych zadań pomagają środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
To jednak nie jedyny rodzaj pomocy, na jaki mogą liczyć niepełnosprawni i ich bliscy.
W 2018 roku powstał państwowy Funduszem Solidarnościowym, który dostarczył nowe formy wsparcia. Jedną z nich jest program opieki wytchnieniowej dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Jego celem jest umożliwienie opiekunowi faktycznemu, który często całodobowo opiekuje się osobą niesamodzielną, chwili wytchnienia. Do osoby zależnej przychodzi opiekun wytchnieniowy i zajmuje się nią, a opiekun faktyczny może te kilka godzin „wolnego” poświęcić wyłącznie sobie. To czas na wyjście do kina, spotkanie z przyjaciółmi, zrobienie zakupów czy po prostu odpoczynek w towarzystwie filmu czy książki.
Drugi program skierowany jest bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.
Otrzymuje ona wsparcie osobistego asystenta, którego zadaniem jest umożliwienie jej aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Usługa polega na pomocy w wykonywaniu określonych w umowie zadań i czynności, takich jak dojazd w wybrane miejsca, korzystanie z dóbr kultury czy załatwianie spraw urzędowych. Od trzech lat oba te programy są realizowane przez powiat oraz przez gminy powiatu, a liczba uczestników każdego roku rośnie.
Krystyna Cuber
(autorka jest przewodniczącą Komisji Społecznej Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego).
Napisz komentarz
Komentarze