Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:39
PRZECZYTAJ!

Składki ZUS - jakie będą w tym roku?

Przedsiębiorcy w naszym kraju mogą wybrać schemat opłacania składek ZUS, w zależności od tego, na jakim etapie prowadzenia działalności aktualnie się znajdują. Wiele zależy bowiem od tego, czy dopiero rozpoczynamy prowadzenie firmy, czy mamy status emeryta, osiągamy wysokie przychody, kończymy okres ulgi na start lub preferencji, czy też wznawiamy działalność gospodarczą. Co trzeba wiedzieć o składkach ZUS w 2024 roku? Jakie rozwiązania mamy do wyboru?
  • 14.03.2024 16:53
Składki ZUS - jakie będą w tym roku?

Ulga na start - co to jest?

Jak już wiemy, składki ZUS 2024 wiążą się zazwyczaj z tym, na jakim etapie prowadzenia firmy jesteśmy. Osoby korzystające z ulgi na start nie muszą martwić się obowiązkowym ubezpieczeniem społeczno-zdrowotnym. W takiej sytuacji można rozliczać się w formie ograniczonej, za pomocą opłacania tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca jest zatem zwolniony przez 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia własnej działalności z podlegania ubezpieczeniom społecznym! Warto zauważyć, że sposób wyliczania składki zdrowotnej dotyczy głównie wysokości przychodu/dochodu i formy opodatkowania. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Ulga na start to rozwiązanie dostępne dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem firmy lub osób wznawiających działalność (po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia). Taka opcja ma charakter dobrowolny, dlatego decyzja leży po stronie przedsiębiorcy. 

Preferencyjne składki ZUS - dla kogo?

Kolejne rozwiązanie to preferencyjne składki ZUS, przeznaczone dla nowych przedsiębiorców i tych, którzy zakończyli okres trwania ulgi na start i chcą przystąpić do tak zwanej dwuletniej ulgi w opłacaniu składek. Przez kolejne 24 miesiące można zatem opłacać pomniejszone składki ZUS, a podstawą wyliczeń jest minimum 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Pamiętajmy o tym, że preferencja odnosi się jedynie do składek na ubezpieczenia społeczne. Z kolei składkę zdrowotną opłacać trzeba w jednakowej wysokości, bez  względu na kod tytułu ubezpieczenia, zgłoszony do ZUS-u. 

Czym jest Mały ZUS Plus?

Jeżeli przychody przedsiębiorstwa w 2023 roku nie były wyższe niż 120 tysięcy złotych, od stycznia 2024 można skorzystać z ulgi o nazwie Mały ZUZ Plus (przy prowadzeniu działalności przez 365 dni w roku). Faktem jest, że składki od dochodu opłacać może przedsiębiorca, który:

  • Nie korzysta z preferencyjnych składek ZUS i z ulgi na start
  • W poprzednim roku prowadził działalność przez co najmniej 60 dni
  • Nie wykonuje prac na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzenia firmy
  • Nie korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej i jest zwolniony z VAT

Zgłoszenie do takiego rozwiązania dokonać trzeba było do końca stycznia 2024 roku. Oczywiście istnieją wyjątki, które dotyczą zakończenia okresu trwania dwuletniej ulgi dla nowych firm lub odwieszenia działalności. W takim wypadku możemy przystać do składek od dochodu po zakończeniu wskazanych okresów! Przerejestrowanie trzeba dokonać maksymalnie w ciągu 7 dni od chwili powstania obowiązku ubezpieczeniowego. Co ciekawe, wspomniana ulga obowiązuje maksymalnie przez kolejne 36 miesięcy, a po tym czasie należy przejść na zwykłe składki ZUS. 

Zwykłe składki ZUS

Warto zauważyć, że podstawą dla standardowych składek ZUS jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za pracę. Każdy, kto korzysta z takiego schematu, objęty zostaje obowiązkiem ubezpieczeniowym społecznym i zdrowotnym. Jak obliczana jest wysokość składki zdrowotnej? Dotyczy ona takich samych zasad, jak przy preferencyjnych składkach - jest niepodzielna, dlatego nie ma możliwości zmniejszenia jej przykładowo za okresy przebywania na zasiłku.

Jakie są aktualne terminy opłacania składek i wysyłania deklaracji DRA do ZUS-u? Przedsiębiorcy muszą o tym pamiętać do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni wtedy, gdy posiadają osobowość prawną oraz do 20 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc przy opłacaniu składek za siebie, przedsiębiorców i inne podmioty bez osobowości prawnej zatrudniające innych ubezpieczonych. 

Materiał zewnętrzny