Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:02
PRZECZYTAJ!

Żurawka ogrodowa – wskazówki dotyczące uprawy, nasiona żurawki

  • 24.07.2024 08:28
  • Autor: Grupa tipmedia
Żurawka ogrodowa – wskazówki dotyczące uprawy, nasiona żurawki

Żurawka to roślina, która cieszy się dużym uznaniem wśród osób projektujących ogrody. Jej głównym walorem są liście, które posiadają atrakcyjne wybarwienie (a także interesującą teksturę) i świetnie prezentują się nawet zimą. Co warto wiedzieć o uprawie żurawki ogrodowej? Jak wybrać nasiona tej rośliny? podpowiada sklep plantet.pl

 

Żurawka ogrodowa – charakterystyka

 

Mianem żurawki ogrodowej określamy dekoracyjne byliny, które zaliczane są do rodziny skalnicowatych. Ojczyzną żurawki jest Ameryka Północna i Środkowa. Rośliny te w naturalnych warunkach rosną również w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie (w stanie dzikim możemy je spotkać przede wszystkim w lasach i na zboczach gór). W Polsce żurawka ogrodowa jest popularną rośliną ozdobną. Cechą rozpoznawczą żurawki są krótkie i silnie ulistnione pędy, które tworzą niską i zwartą kolorową kępę. Liście żurawki mogą występować w wielu odcieniach. Na rynku spotkamy żurawki zielone, bordowe, żółte, różowe, a także wielokolorowe. Roślina posiada wiechowate kwiatostany, które są osadzone na długich łodygach. Kwiaty mogą przybierać barwę czerwoną, białą lub różową. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca.

 

Uprawa żurawki w ogrodzie – porady dla początkujących

 

Jeżeli chcemy cieszyć się żurawką w pełnej krasie, musimy zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Roślina ta potrzebuje stanowiska cienistego (może być ono nasłonecznione maksymalnie 4 godziny w ciągu dnia i to najlepiej przed południem), gdyż w naturalnych warunkach rośnie przede wszystkim w lasach. Dobrze jest też wybierać miejsca, które są osłonięte od silnych wiatrów.

Żurawka potrzebuje gleby przepuszczalnej, lekkiej, charakteryzującej się neutralnym pH (jest w stanie znieść także podłoże lekko kwaśne). Unikajmy sadzenia nasion żurawki na podłożu mocno zakwaszonym, gliniastym, mającym tendencję do nadmiernego zatrzymywania wilgoci.

Sadzenie żurawki z nasion to proces wieloetapowy. Nasiona wysiewa się do większej skrzyni jesienią. Otrzymane sadzonki przesadzane są do donic. Wraz z nadejściem wiosny możemy przesadzić żurawki na docelowe stanowisko. Koniecznie zastanówmy się nad miejscem, gdzie chcemy je posadzić, gdyż mają one tendencję do intensywnego rozrastania się.

Przed posadzeniem żurawki podłoże dobrze jest wymieszać z kompostem i piaskiem (jest to wskazane zwłaszcza wówczas, gdy ziemia jest gliniasta). Koniecznie pamiętajmy o tym, żeby sadzić żurawki w co najmniej 40 – centymetrowych odstępach.

W przypadku żurawki ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie zwiędniętych kwiatów (usuwamy całą łodyżkę). Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby od czasu do czasu podzielić żurawki na kępy (może być to dobry i szybki sposób na rozmnażanie tych roślin).

Żurawki nie potrzebują regularnego podlewania. Jedynie podczas upałów warto jest je podlać raz na tydzień.

Żurawki są odporne na mróz, dlatego możemy liczyć na to, że będą zdobiły nasz ogród nawet zimą. Wykazują także dość dużą odporność na choroby roślin i szkodniki, przez co są bardzo trwałe.

 

Jak wybrać nasiona żurawki?

 

Uprawa żurawki będzie znacznie łatwiejsza, jeżeli zaopatrzymy się w dobrej jakości nasiona. Są one ważne, gdyż gwarantują obfite kwitnienie, a także zdrowie roślin (nasiona renomowanych producentów pozyskiwane są z kontrolowanych upraw). Zanim zdecydujemy się na kupno konkretnych nasion, przeczytajmy informacje zawarte na ich opakowaniu. Sprawdźmy też czy opakowanie nie zostało uszkodzone i czy nasiona posiadają aktualny termin ważności. Unikajmy kupowania nasion na zapas, gdyż ich zdolność kiełkowania jest ograniczona w czasie.

Artykuł sponsorowany