Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:10
PRZECZYTAJ!
Reklama

Dwie dekady z Błogosławioną Karoliną

Dwie dekady z Błogosławioną Karoliną

 

Ośrodek Błogosławiona Karolina działa w strukturach Caritas Archidiecezji Katowickiej głównie na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz Mysłowic. Swoją działalność rozpoczął na początku 2002 roku najpierw jako Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) a pod koniec roku, ze względu na to, że zaczął bardzo szybko się rozwijać, został przekształcony w Ośrodek Błogosławiona Karolina (OBK).

 

Obecnie w strukturze OBK działają: Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Lędzinach (ŚDSL), Dzienna Terapeutyczna Świetlica (DTŚ) dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Mysłowicach. Swoją działalność realizuje w trzech lokalizacjach.

Dwa budynki, w których prowadzone są zajęcia dla osób z niepełnosprawnością usytuowane są w Lędzinach, jeden w Mysłowicach.

- Z codziennej terapii obecnie korzysta 158 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi lub innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych – mówi dyrektor Ośrodka Szymon Pawlica.

- Z okazji naszego okrągłego jubileuszu 20 lat działalności, udało się nam zorganizować spotkanie integracyjne dla wszystkich uczestników placówki, a muszę zaznaczyć, że jest nas już tak dużo, że wraz ze wszystkimi pracownikami trudno się nam już razem wspólnie pomieścić, w którymś z naszych trzech budynków. Tym bardziej, że chcieliśmy podziękować przy tej okazji osobom zaangażowanym w tworzenie Ośrodka, jak również tym, którzy przez te 20 lat wspierali i kibicowali naszej działalności. Dziękowaliśmy przede wszystkim podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył bp Adam Wodarczyk. Była to okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za błogosławieństwo i opiekę nad Ośrodkiem przez te wszystkie lata. Po mszy dalsze świętowanie było kontynuowane w restauracji „Pinocy” w Lędzinach. Mogliśmy wspólnie się spotkać i integrować dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu Województwa Śląskiego – „Śląskie dla niepełnoprawnych III”.

Powiat bieruńsko – lędziński przemierza codziennie pięć busów pokonując ponad 600 km aby dowieźdź na zajęcia i terapię ponad 150 osób potrzebujących wsparcia i opieki.

Trasy do pokonania rozciągają się od Międzyrzecza, Bojszów i Bierunia po Chełm Śląski, Imielin i Mysłowice. To ogromne logistyczne przedsięwzięcie, ale niezwykle ważne dla osób, których rodziny zostały doświadczone przez niepełnosprawność. To szansa na oddech, chwilę odpoczynku i załatwienie swoich spraw. Największą jednak szansą jest możliwość skorzystania z terapii dla osób z niepełnosprawnością. Wyjście z domu, stworzenie więzi z innymi Uczestnikami zajęć, nauka radzenia sobie w codzienności, wspólne cele i odkrywanie sensu życia.

- Tak, to trudna praca, ale dająca wiele satysfakcji i energii z tego co się robi – mówi Barbara Długajczyk, wieloletnia pracownica OBK. - Dopóki nie zaczęłam pracy w Ośrodku w 2002 r., Caritas kojarzył mi się głównie ze świeczką na stole wigilijnym. Obecnie widzę, jak ogromne to dzieło pomocy i to nie tylko takiej akcyjnej, kiedy dzieją się jakieś trudne wydarzenia, tj. wybuch wojny, katastrofy czy kataklizmy – to zadania, którymi zajmuje się bardziej Centrala Caritas w Katowicach. My tutaj w Ośrodku i wielu innych takich placówkach na terenie województwa, pracujemy codziennie z osobami w potrzebie. To mozolna terapia, codzienne wyzwania, towarzyszenie w trudnościach, wysiłek, którego efekty rzadko bywają spektakularne. Ale ta praca to także radość z bycia razem. Dla mnie Ośrodek to drugi dom. W tej pracy najpiękniejsze jest dla mnie poczucie sensu tego co robię. Sądzę, że myśli tak zdecydowana większość osób, z którymi współpracuję.

Jedna z Uczestniczek Środowiskowego Domu Samopomocy podczas zajęć odpowiadając na pytanie psychologa „Co mi daje Ośrodek” napisała: Dzięki ludziom z Ośrodka odnalazłam sens życia. Dzięki Ośrodkowi uczę się funkcjonować. Jest to dla mnie terapia, która jest pomocna, bo pomagamy sobie nawzajem i szukamy wspólnego rozwiązania problemów. W Ośrodku czuję się jakby był moją rodziną i jestem otwarta na wysłuchanie i pomoc, tego nauczyłam się też dzięki Ośrodkowi- napisała Pani Dominika.

Korzystając z rozmowy z dziennikarzem „Naszych Lędzin” Anna Kołodziejczyk – zastępca Dyrektora OBK podziękowała wszystkim, dzięki którym Ośrodek tak się rozwinął:

„20-lecie to czas refleksji, podsumowań, prezentacji statystyk spojrzenia w tył, na to co udało się zrealizować. Jednak przede wszystkim to czas wdzięczności wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do rozwoju Ośrodka Błogosławiona Karolina poprzez swoją pracę w ramach wolontariatu, pracę zawodową szczególnie dla tych wieloletnich i wiernych współpracowników Caritas. Dziękuję dużym sponsorom, a także wielu osobom za wsparcie materialne w ramach 1%. Dziękuję także za przychylność administracyjną na przestrzeni tych 20 lat, przy podejmowaniu kluczowych decyzji inwestycyjnych koniecznych do rozwoju i rozbudowy Ośrodka. Dziękuję”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama