Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:24
PRZECZYTAJ!
Reklama

Wielkanocne obyczaje – Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa

Wielkanocne obyczaje – Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa

 

W naszej kulturze Wielki Tydzień jest czasem przygotowania i oczekiwania Wielkiej Niedzieli. Dawniej w ciągu całego Wielkiego Tygodnia powszechnie uczestniczono w nabożeństwach upamiętniających wjazd Chrystusa do Jerozolimy, zapowiadający Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, a ludowe wróżby wielkotygodniowe przepowiadały pogodę na cały rok. I tak: Wielka Środa, to wiosna, Wielki Czwartek – lato, Wielki Piątek wróżył pogodę na żniwa i wykopki, a Wielka Sobota była odnośnikiem do pogody w zimie. Dziś Wielki Tydzień, to w większości czas przedświątecznych porządków i przygotowań do świątecznej biesiady.

 

Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa...

... to dni nie odznaczające się specjalnymi obrzędami. Jest to nadal okres żałoby oraz zadumy nad śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa.

Wielki i Święty Poniedziałek, to w liturgii chrześcijańskiej drugi dzień Wielkiego Tygodnia, rozpoczynającego oktawę obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Według Ewangelii Św. Marka, to w tym dniu Pan Jezus wszedł do świątyni i zaczął robić porządek, wypędzając sprzedających w niej kupców. Tym samym sprowadził na siebie gniew kapłanów i uczonych w piśmie.

Wielki Wtorek, to dzień, w którym chrześcijanie słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra. Ewangelia na ten dzień zawiera fragment narracji o Ostatniej Wieczerzy z Ewangelii Jana. Pierwsze czytanie przekazuje proroctwo proroka Izajasza o Bożym zbawieniu docierającym aż do krańców ziemi. Według Ewangelii, w tym dniu Jezus naucza i prowadzi spory z faryzeuszami i sedyceuszami.

Dopiero Wielka Środa jest dniem, w którym chrześcijanie obchodzą pamiątkę sprzedania Jezusa Chrystusa faryzeuszom przez Judasza za 30 srebrników. W tę środę gospodarze wychodzili z poświęconą w ubiegłym roku wodą święcić pola, aby dobrze rodziły. W niektórych regionach, w ten dzień nie spożywano potraw mięsnych. Jak pisze ks. Jędrzej Kitowicz – za grzechy nasze był od Judasza wtenczas zaprzedany... Polacy w ten dzień mięsa nie jadali...

Tadeusz Piątkowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama