Aktualności

Aktualności

Ulica Zamoście dostanie nowe życie

 

W ubiegłym miesiącu napisaliśmy, że fatum wisi nad ul. Zamoście. Być może nasz tekst odpędził złe uroki, ponieważ znalazły się pieniądze na dawno wyczekiwany remont.

 

Od ponad sześciu lat nie dało się rozwiązać problemów należącej do powiatu ul. Zamoście w Lędzinach. Na przeszkodzie stał nieco pogmatwany status prawny ulicy. Przypomnijmy, że prowadzi ona do lasu. Nadzór prawny wojewody uznał więc, że nie może to być droga powiatowa, a jedynie gminna. Lędziny nie chciały jej jednak przejąć, ponieważ wymaga generalnego remontu. Tymczasem stan drogi urąga cywilizacyjnym standardom. W dodatku w 2018 roku, na krótko przed wyborami, burmistrz Lędzin Krystyna Wróbel, postawiła przy ulicy Zamoście plac zabaw. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że powstał na terenie dzierżawionym od Katowic. To dodatkowy problem, bo powiat nie może finansować remontu drogi w innym mieście. Na szczęście na wysokości zadania stanęły Lasy Państwowe, które zadeklarowały, że dołożą pieniądze do remontu, co uczyni z tej inwestycji przedsięwzięcie ponadlokalne i ponadinstytucjonalne. Dzięki wieloletnim zabiegom Marka Spyry, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Starostwo ogłosiło w końcu przetarg na tę inwestycję.

 

Marek Spyra, wiceprzewodniczący Rady Powiatu:
To prawdziwy przełom. W końcu udało się znaleźć i zabezpieczyć w budżecie powiatu pieniądze na remont ul. Zamoście. Do przetargu wystartowało aż 10 firm. To dużo, bo ostatnim przetargiem zorganizowanym ponad dwa lata temu, zainteresowała się tylko jedna firma, proponując wykonanie tej inwestycji za blisko milion złotych. Obecnie jesteśmy na etapie analizowania ofert, ale już wiadomo, że nawet najdroższa oferta i tak jest o ponad 200 tysięcy tańsza niż w 2019 roku. Sam jestem zaskoczony, że rynek odpowiedział tak dużym zainteresowaniem.

 

Aniela Krzyżowska, mieszkanka ulicy Zamoście:
Od lat słaliśmy wnioski o remont tej drogi. Stan nawierzchni pogarszał się z roku na rok, a perspektyw na generalny remont nie było. W zasadzie nadal po tych wszystkich latach ciężko uwierzyć, że ten koszmar drogowy się skończy.

 

Hubert Handy, radny miejski z Lędzin:
Cieszy mnie, że powiat wyremontuje kolejną drogę w dzielnicy. Tym bardziej, że ulica Zamoście to taki zapomniany zakątek, którego stan od dawna wskazywał na konieczność generalnego remontu.

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search