Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 22:21
PRZECZYTAJ!
Reklama

Koronawiurs nie spowolnił tempa rozwoju naszego miasta

Rozmowa z Krystianem Grzesicą, burmistrzem Bierunia
Koronawiurs nie spowolnił tempa rozwoju naszego miasta

 

– Koronawirus wszystkim daje się we znaki, ale najbardziej po kieszeni dostały samorządy. Jakie straty poniósł Bieruń?

– W kwietniu, kiedy przeprowadzono pierwsze analizy stanu samorządowych finansów w dobie koronawirusa, okazało się, że wśród śląskich gmin największe straty poniósł właśnie Bieruń. Ubytki w dochodach  naszego miasta oszacowano na 45 proc. Przygotowaliśmy plan ratunkowy. Do minimum ograniczyliśmy wydatki. Zrezygnowaliśmy z przedsięwzięć, które nie mają kluczowego znaczenia dla funkcjonowania miasta. Odwołaliśmy imprezy, zawiesiliśmy budżet obywatelski, przesunęliśmy remonty, które mogą jeszcze poczekać…

 

– Plan ratunkowy się powiódł?

– Tak, plan zadziałał. Sytuacja finansowa miasta zaczęła się poprawiać  z miesiąca na miesiąc. Generalnie, tegoroczne straty spowodowane koronawirusem wyniosły w Bieruniu około 2 mln zł.

 

–  To i tak sporo, jak na miasto ze stumilionowym budżetem.

– Sporo i dlatego nasz budżet jest wyjątkowo ciasny i mało elastyczny. Nie możemy już sobie pozwolić na żaden ubytek dochodów. To nie jest sytuacja komfortowa dla samorządu i samych mieszkańców, ale musimy po prostu przetrwać ten trudny czas.

 

– Co z większymi inwestycjami, które są realizowane w Bieruniu?

– Większe, kluczowe inwestycje są bezpieczne. Przypomnę, że  m.in. rozpoczęła się przebudowa budynku dworca kolejowego  i finiszuje budowa nowego skrzydła w Szkole Podstawowej nr 1 wraz z nowoczesna salą gimnastyczną.  Koronawirus utrudnił nam życie, ale nie zamroził miasta.

 

– Bieruń w prestiżowym, samorządowym  rankingu „Rzeczpospolitej” zajął drugie miejsce w Polsce. Chyba się Pan nie spodziewał takiego sukcesu?

– Tak wysoka pozycja na pewno była niespodzianką, ale ciężko pracowaliśmy na ten sukces. Chciałbym położyć akcent na końcówkę  „my”. Sukces jest efektem kompromisu i współpracy wielu środowisk politycznych, samorządowych i obywatelskich, działających w Bieruniu.  W wielu sprawach się różnimy i mamy odmienne poglądy, ale w kluczowych kwestiach, jak rozwój miasta, staramy się mówić jednym głosem. Wysokie miejsce w zestawieniu „Rzeczpospolitej” nie jest incydentalnym sukcesem. Bieruń zajął także bardzo wysokie, siódme miejsce w rankingu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego.  Zestawienie przygotował Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Naukowe podejście gwarantuje, że ranking jest rzetelny i miarodajny. Powstał w oparciu o 15 zmiennych obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce samorządów generujących najlepsze praktyki rozwojowe w Polsce. Trudno o lepszy dowód na to, że idziemy dobrą drogą.

 

– Jakie jest największe zagrożenie rozwojowe dla Bierunia?

– Jesteśmy w trakcie opracowywania nowej strategii miasta. Początkowo chcieliśmy zakreślić ramy czasowe na lata 2020 – 2030, ale prawdopodobnie przedłużymy perspektywę do 2035 roku. To planowana data zamknięcia Kopalni Węgla Kamiennego RUCH „PIAST”. Bez wątpienia  jest to największy problem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć w przewidywalnej przyszłości. Z gminy górniczej staniemy się pogórniczą. Musimy się do tego dobrze przygotować, aby uniknąć społecznych i gospodarczych konsekwencji zamknięcia kopalni. Ze strategii wynika, że jednym z naszych słabych punktów jest brak silnej,  drobnej i średniej przedsiębiorczości. Musimy wzmocnić ten sektor lokalnej gospodarki. Małe i średnie firmy muszą stać się drugim, obok  dużych przedsiębiorstw, motorem rozwoju Bierunia.  Spory potencjał tkwi w naszych terenach inwestycyjnych. Ich rozwój i pozyskiwanie inwestorów stanie się jednym z priorytetów na najbliższe lata.

 

– Bieruń jest jednym z najmniejszych członków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przystąpienie do GZM było dobrym posunięciem?

– Bardzo dobrym. Bieruń dostaje z Metropolii więcej pieniędzy niż dokłada, ale to nie jest jedyny powód. Znam ograniczenia rozwojowe małych miast. Nie wstępując do GZM zostalibyśmy skazani na samotność, balansując między Małopolską a Śląskiem. W grupie jest siła i jestem przekonany, że dzięki Metropolii uda się poprawić jakość wielu usług świadczonych mieszkańcom, jak transport czy polityka śmieciowa.

 

– Jaki będzie przyszły rok?

– Z oczywistych, koronawirusowych powodów to będzie bardzo trudny rok. Mimo tego jestem umiarkowanym optymistą, ponieważ budżet przeznaczony na inwestycji będzie wyższy, niż w tym roku. Wydamy na ten cel 27 mln zł. To znak, że koronawirus nie spowolni tempa rozwoju Bierunia. Warto podkreślić, że aż w 60 proc.  inwestycji sfinansujemy ze środków zewnętrznych. To zasługa pracowników urzędu i podległych jednostek, którzy w pozyskiwaniu unijnych i rządowych dotacji są  profesjonalni i skuteczni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama