Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 14:51
PRZECZYTAJ!
Reklama

Otwórzmy serca dla zwierząt

Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka z naszego okręgu wyborczego i wicemarszałkini Senatu RP, apeluje o pomoc dla wolno żyjących kotów.
Otwórzmy serca dla zwierząt

 

W okresie zimowym zwierzęta potrzebują naszej pomocy, zwłaszcza wolno żyjące koty. Pamiętajmy o tym, że  nie są to koty bezdomne, lecz takie, które od urodzenia żyły na wolności i nigdy nie posiadały opiekuna – człowieka. Status takich kotów jest określony w przepisach prawa i zgodnie z nim nie wolno ich wyłapywać, przesiedlać, ani znęcać się nad nimi. Filozofia takiej ochrony prawnej jest prosta: koty wolno żyjące są pożytecznym elementem miejskiego ekosystemu, między innymi przez fakt, iż polują na gryzonie, które często są plagą naszych miast.

Mimo wszystko takie koty potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać zimę. Nie jest dobrym rozwiązaniem wyłapywanie ich i próby umieszczenia w schronisku dla zwierząt – głównie dlatego, że i schroniska zimą bywają przepełnione, ale również z tej przyczyny, że pozbawiamy wówczas nasze piwnice i ulice ochrony przed szczurami i myszami.

 

To co powinniśmy zrobić, to zainteresować się czy koty mają schronienie.

 

Mrozy i śnieg mogą spowodować śmierć zwierząt, stąd istotne jest, aby miały się gdzie przed nimi schować. Wiele stowarzyszeń, fundacji buduje domki dla kotów wolno żyjących. Jednak fundacji jest niewiele, a zwierzęta potrzebują pomocy tu i teraz. Domek można wykonać samemu z drewna i grubego styropianu. Jako wewnętrzne posłanie można wykorzystać stary polar lub wełniane tkaniny. Domki ustawia się w pobliżu miejsc dokarmiania kotów. One szybko przekazują sobie informacje zarówno o schronieniu, jak i dokarmianiu. Pamiętam sytuację, gdy kilka lat temu studenci z Uniwersytetu Śląskiego postawili miseczki z jedzeniem w garażu podziemnym. Początkowo przychodził tam jeden kot, a po kilku dniach była już cała gromadka, która w garażu znalazła schronienie. Oczywiście w wielu miejscach jest możliwe uchylenie okienka w piwnicy lub budynku gospodarczym czy komórce. Ale takie działania winny być uzgadnianie z administratorem, zarządcą budynku. Dokarmianie zwierząt zimą jest również niezmiernie istotne z dwóch powodów: po pierwsze, gdy zwierzę jest głodne trudniej jest mu złapać gryzonia, po drugie, odżywione zwierzę lepiej znosi zimno.

 

Pamiętajmy jednak, że kiedy rozpoczniemy dokarmianie, musimy być odpowiedzialni – robić to regularnie.

 

Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do pełnej miski, a brak pożywienia spowoduje cierpienie i może doprowadzić do śmierci, gdyż zwierzę będzie oczekiwało w miejscu, w którym wcześniej otrzymało karmę. Powinna to być sucha karma dla kotów, ponieważ z uwagi na zamarzanie, w ujemnej temperaturze mokre pożywienie będzie bezużyteczne. Pozostawianie świeżej wody i pilnowanie, aby była ona wymieniana, również jest niezmiernie istotne.

Mówiąc o dokarmianiu nie możemy zapominać o ptakach. Dlatego mimo ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19, udało nam się pozyskać od lokalnych stolarni oraz marketów budowlanych resztki, ścinki drewna, które posłużyły do budowania kolorowych karmników. W moim biurze w Mysłowicach tworzą je pracownicy oraz asystenci społeczni. Karmniki będą rozdawane w okręgu wraz z dołączonymi do nich informacjami na temat prawidłowego dokarmiania ptaków.

 

Kolejną inicjatywą, o której nie mogę nie wspomnieć, jest druga już akcja szycia posłań dla zwierząt ze schronisk.

 

Po sukcesie zeszłorocznej inicjatywy, także w tym roku zbieramy materiały do szycia ciepłych posłań dla czworonożnych podopiecznych. Posłania, które przygotowujemy, są wypełniane ścinkami materiałów – pozostałych z akcji szycia maseczek i fartuchów, które wraz z wolontariuszami dostarczaliśmy potrzebującym w czasie lockdownu.

Jeśli mają Państwo chęć i możliwość przekazania nam materiałów do szycia posłań, proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy z pracownikami moich biur w Mysłowicach i Tychach.

Pamiętajmy, że zwierzęta nie przetrwają zimy bez naszej pomocy. Miejmy dla nich otwarte serca.

 

Gabriela Morawska-Stanecka
Senatorka Rzeczypospolitej Polskiej
w okręgu wyborczym 75
(Tychy, Mysłowice, Lędziny, Bieruń,
Bojszowy, Chełm Śląski i Imielin).
Wicemarszałkini Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Kontakt:
Biuro Mysłowice tel. 722 244 027
Biuro Tychy tel. 601 207 027
e-mail: [email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama