Aktualności

Aktualności

Na straży lasu...

 

Zbliża się 100-lecie powołania do życia Lasów Państwowych. Jedną z ważnych komórek tego przedsiębiorstwa jest Straż Leśna.

 

Nie wszyscy wchodzą do lasu w celach rekreacyjno-turystycznych. Są ludzie, którzy świadomie niszczą jego bogactwo przyrodnicze i gospodarcze. Walczy z tym procederem Straż Leśna. Trudny teren i niebezpieczne środowisko pracy powoduje, że strażnicy leśni są wyposażeni w broń palną krótką i długą, a teren patrolują samochodami, quadami, skuterami śnieżnymi i motocyklami. Wykorzystują również drony, sprzęt termo i noktowizyjny oraz monitoring, czyli sławne fotopułapki.

Nadleśnictwo Katowice ma inną specyfikę, niż pozostałe nadleśnictwa leżące z dala od gwaru miast i osiedli ludzkich.

Katowickie lasy leżą w centrum aglomeracji. Nie ma problemu z szybkim i wygodnym dojazdem z pobliskich miast. Powoduje to, że nasze lasy odwiedza więcej ludzi, a tym samym rośnie liczba przestępstw i wykroczeń leśnych, zwłaszcza w okresie wiosenno - letnim. Czym zajmuje się Straż Leśna w Nadleśnictwie Katowice?

W ciepłych porach roku dominują takie wykroczenia jak nieuprawniony wjazd i parkowanie, puszczanie psa luzem oraz zaśmiecanie terenu leśnego. Te pospolite wykroczenia powodują, że szczupła obsada posterunku przy Nadleśnictwie Katowice w ciągu roku obsługuje samodzielnie do kilkuset wykroczeń, które są zakończone mandatami, a tylko w wyjątkowych wypadkach pouczeniami. Sprawy są również kierowane do sądów, a wtedy kończą się zazwyczaj wysokimi grzywnami.

Liczba wykroczeń ujawnionych przez Straż Leśną Nadleśnictwa Katowice stawia ten posterunek na pierwszym miejscu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i w ścisłej czołówce posterunków na terenie Polski.

Królującym wykroczeniem jest oczywiście bezprawny wjazd na teren leśny, sklasyfikowany w Kodeksie Wykroczeń jako artykuł 161. Drogi leśne nie muszą być oznakowane zakazami wjazdu. Nadleśnictwa na niektórych wjazdach, szczególnie tych które mogłyby sugerować, że są drogami publicznymi stawiają tablice informujące o zakazie wjazdu na teren leśny. Osoba prowadząca pojazd powinna wiedzieć, że jest uprawniona do poruszania się drogami publicznymi, które spełniają odpowiednie parametry, a wjazd na teren leśny, czyli z zasady drogę gruntową jest dopuszczone jedynie w przypadku dopuszczenia takiej drogi do ruchu i oznaczeniu jej odpowiednią tablicą. Nie można się spodziewać tablic informacyjnych o zakazie wjazdu na każdej drodze leśnej, ponieważ niesie to za sobą olbrzymie koszty, a postawienie takiej ilości tablic nabrałoby charakteru kuriozum odbierającego urok naszym lasom. Niestety, strażnicy raczej nie spotykają się ze zrozumieniem ze strony osób popełniających wykroczenie, ale to już inna historia...

Tomasz Kurek
Komendant Posterunku Straży Leśnej
w Nadleśnictwie Katowice

Foto: Zaśmiecanie lasów należy do grupy najczęstszych wykroczeń, którymi zajmuje się Straż Leśna.

Śledź nas

Social & newsletter

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search